Poli (metil metakrilat-2-hidoksietil metakrilat) mikroboncuklarına kovalent bağlanma ile glukoz izomerazın immobilizasyonu
Covalent immobilization of glucose isomerase on poly(methyl metachrylate-2-hydroxyethyl metachrylate) microbeads
- Tez No: 199881
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ivPOL (MET L METAKR LAT-2-H DROKS ET L METAKR LAT)M KROBONCUKLARINA KOVALENT BAĞLANMA LE GLUKOZZOMERAZIN MMOB L ZASYONU(Yüksek Lisans Tezi)Ersoy ŞAH NGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, serbest glukoz izomeraz enzimi (G ), siyanürik klorür(CC) ve epiklorhidrin (ECH) ile aktifleştirilmiş poli(metil metakrilat-2-hidroksietil metakrilat), P(MMA-HEMA), mikroboncuklarına kovalentbağlanma ile immobilize edilmiştir. Serbest G için optimum pH: 7,5siyanürik klorürle aktifleştirilen immobilize glukoz izomeraz (CC- G ), veepiklohidrin ile aktifleştirilen immobilize glukoz izomeraz (ECH- G ), içinoptimum pH: 8,0 bulunmuştur. Optimum sıcaklık sırasıyla serbest Giçin 60 oC, CC- G ve ECH- G için 65 oC olarak bulunmuştur. Serbest G ,CC- G ve ECH- G için Km değerleri sırasıyla 6,50x10-5 mol/L, 1,26x10-4mol/L, 2,55x10-4 mol/L, Vmak değerleri sırasıyla 2,42x10-5 mol/L.dak.,4,18x10-5 mol/L.dak., 3,46x10-5 mol/L.dak., olarak bulunmuştur. 56 günsonunda 4 oC de depolamada, serbest G , CC- G ve ECH- G başlangıçaktifliklerinin sırasıyla %48,3 ünü, %57,1 ini ve %59,4 ünü koruduğugözlenmiştir. Kolonda 110 dak sürekli kullanımda, CC- G ve ECH- Gbaşlangıç aktifliklerinin sırasıyla %73,6 sını ve %78,8 ini korumuştur.vSerbest G nın 70 ° ve 80 ° de inaktivasyon sabitleri (ki) sırasıylaC C8,0x10-3 dak-1 ve 1,0x10-2 dak-1, bu sıcaklıklarda CC- G için sırasıyla5,5x10-3 dak-1 ve 8,0x10-3 dak-1 ECH- G için sırasıyla 6,0x10-3 dak-1 ve7,0x10-3 dak-1 bulunmuştur.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : poli(metil metakrilat-2-hidroksietil metakrilat),kovalent bağlanma, immobilizasyon, glukozizomerazSayfa Adedi : 95Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Serpil AKSOY
Özet (Çeviri)
ivCOVALENT IMMOBILIZATION OF GLUCOSE ISOMERASE ONPOLY(METHYL METACHRYLATE- 2-HYDROXYETHYLMETACHRYLATE) MICROBEADS(M.Sc. Thesis)Ersoy ŞAH NGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, glucose isomerase enzyme (GI) was covalentlyimmobilized on poly(methymetacrylate-2-hydroxyethylmethacrylate),P(MMA-HEMA) microbeads, which were activated by using cyanuricchloride (C3N3Cl3) and epichlorohydrin (C3H5ClO). Optimum pH wasdetermined as 7.5 and 8.0, for free GI, cyanuric chloride immobilizedglucose isomerase (CC-IGI), epichlorohydrin immobilized glucoseisomerase (ECH-IGI) respectively. Optimum temperature waso odetermined as 60 C and 65 C for free GI, cyanuric chlorideimmobilized glucose isomerase (CC-IGI), epichlorohydrin immobilizedglucose isomerase (ECH-IGI) respectively. Km values were found to be6.50x10-5 mol/L, 1.26x10-4 mol/L, 2.55x10-4 mol/L, Vmak values 2.42x10-5mol/L.dak, 4.18x10-5 mol/L.dak, 3.46x10-5 mol/L.dak for free GI, CC-IGIand ECH-IGI, respectively. After 56 days of storage at 4 oC, free GI, CC-IGI and ECH-IGI retained %48.3, %57.1 and %59.4 of their originalactivities, respectively. CC-IGI and ECH-IGI were retained %73.6 and%78.8 of their initial activities under continuous flow column after 110min, respectively.vInactivation rate constans (ki) of free, CC-IGI and ECH-IGI werecalculated as 8,0x10-3 min-1, 5,5x10-3 min-1, 6,0x10-3 min-1 at 70° theyC,were also calculated as 1,0x10-2 min-1, 8,0x10-3 min-1, 7,0x10-3 min-1respectively at 80ºC.Science Code : 201.1.117Key Words : poly(methyl metachrylate-2-hydroxyethyl metachrylate)covalent binding, immobilization, glucose isomerasePage Number : 95Adviser : Prof. Dr. Serpil AKSOY