Bazı arkeolojik ve jeolojik numunelerin infrared uyarmalı lüminesans karakteristiklerinin sıcaklık bağımlılığı
The temperature dependence of infrared stimulated luminescence characteristics of some archeological and geological samples
  1. Tez No: 199879
  2. Yazar: İBRAHİM CEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
BAZI ARKEOLOJİK VE JEOLOJİK NUMUNELERİN İNFRAREDUYARMALI LÜMİNESANS KARAKTERİSTİKLERİNİNSICAKLIK BAĞIMLILIĞI(Yüksek Lisans Tezi)İbrahim Cem ARSLANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETOSL bozunma eğrileri tam bir exponansiyel değildir ve bu nedenle basittanımlarla açıklanamazlar. Bozunma eğrileri, numunenin soğurduğu radyasyondozuna, numuneyi uyaran kaynağın şiddetine ve numune sıcaklığına bağlıolarak değişiklikler gösterir. Bu tezin hazırlanması için Marmara denizindençıkarılmış sediment örnekleri, Dağyaka / Ankara bölgesinden alınmış sedimentörnekleri ve Büyükardıç / Erzurum bölgesinden alınmış arkeoloji örneğiüzerinde çalışılmıştır. Bu arkeolojik ve jeolojik numunelerin infrared uyarımlılüminesans eğrilerinin sıcaklık bağımlılığı incelenmiştir. Bunun içinnumunelerden alınan IRSL sayımlarına bağlı bozunma eğrileri çizilmiş, bueğriler lüminesans mekanizmasının araştırılması amacı ile önerdiğimizY=A+Blog(t) denklemine fit edilmiş ve elde edilen sonuçların uygulanabilirliğiaraştırılmıştır. Ayrıca bozunma eğrileri literatürde kullanılan Y=A/(1+Bt)Pdenklemine de fit edilerek P parametresi belirlenmiştir. Son olarak önerilenY=A/(1+Bt)P denkleminin katsayıları hesaplanarak P parametresinin sıcaklıkbağımlılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE TEMPERATURE DEPENDENCE OF INFRARED STIMULATEDLUMINESCENCE CHARACTERISTICS OF SOME ARCHEOLOGICALAND GEOLOGICAL SAMPLES(M.Sc. Thesis)İbrahim Cem ARSLANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTOSL decay curves are not fully exponential; hence they can not be explained bysimple definitions. These curves show differences in radiation which depend onthe radiation the sample absorbs, therefore the force of source stimulates boththe sample and temperature. In order to prepare this thesis, we have worked onsediment samples collected from the bottom of the Marmara Sea, under watersediment samples obtained from Dağyaka / ANKARA region, and anarcheological sample provided from the Büyükardıç / ERZURUM region. Thetemperature dependence of the infrared stimulated luminescence curves of thesearcheological and geological samples was examined. Therefore, thedeterioration curves regarding the IRSL counts obtained from the samples weredrawn and the compatibility of these curves with the literature information wasresearched. Therefore, samples IRSL countings taken from decay curves hasbeen drawn. These curves has been fitting to the Y=A+Blog(t) equation whichwe recommend for the purpose of the search of mechanism of luminescence andsearched practicability of the results which we have achieved. In addition tothis, decay curves has been fitting to the equation of Y=A/(1+Bt) that we use inliterature and parameter of P is determined. Finally, coefficients of theequation of Y=A/ (1+Bt) are calculated and searched the dependence ofparameter of P to the temperature.