Biyolojik işaretlerin kablosuz iletimi
Wireless transmission of the biological signals
- Tez No: 199889
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL FATMA GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, bina içerisindeki hastalara ait fizyolojik işaretlerin izlenebilmesiiçin 4 kanallı biyotelemetri sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Vücutsıcaklığı, solunum oranı, kalp atım oranı, elektrokardiyogram (EKG),elektromiyogram (EMG) işaretleri ölçülmüş ve endüstriyel bilimsel medikal(ISM) standardına göre çalışan 10mW 433MHz FM/FSK vericisi ve 500mW868MHz FM/FSK vericileri ile 9,6Kps iletim hızında alıcı sistemine kablosuzolarak aktarılmıştır. 433MHz ve 868MHz taşıyıcı frekansları için binaiçerisindeki alıcı sinyal kuvvet gösterici (Receive Signal Strength Indicator:RSSI) değerleri ölçülmüş ve birbiri ile kıyaslanmıştır. RSSI ölçüm sonucunagöre bina içerisine yerleştirilecek tekrarlayıcıların yerlerine karar verilmiştir.Bilim Kodu : 704.3.032Anahtar Kelimeler : Çok kanallı, Biyotelemetri, Tekrarlayıcı, ISM, RSSISayfa Adedi : 92Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
In this study, 4 channel biotelemetry device was designed and implemented formonitoring physiological signals of the patients at indoor. Body temperature,respiratory rate, heart rate, electrocardiogram (ECG) and electromyogram(EMG) signals were measured and transmitted as wireless using 10mW433MHz and 500mW 868MHz FM/FSK transmitter with 9.6Kps transmissionspeed at industrial scientific medical (ISM) band. At indoor, receive signalstrength indicator (RSSI) levels were measured and compared with each otherat 433MHz and 868MHz carrier frequencies. The placement of repeater atindoor was decided as a result of RSSI measurement.Science Code : 704.3.032Key Words : Multichannel, Biotelemetry, Repeater, ISM, RSSIPage Number : 92Adviser . : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER