Fizyolojik sinyallerin radyo dalgaları ile hastane içerisinde bir yerden başka bir yere iletilmesi
- Tez No: 29664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI ÖZET Bu tezde fizyolojik işaretlerin kablosuz ortamda hastane içerisinde bir merkezden bir başka merkeze iletilmesi işlenmektedir. Sistem FM bandı (88-108 MHz) üzerinden haberleşen bir bir verici ve bir alıcıdan oluşmaktadır. İşaretlerin iletilmesinde darbe kod modülasyonu kullanılmaktadır. Genlik seviyesi yükseltilen biyolojik işaret (EEG, EKG gibi), modulator ünitesinde bir analog-dijital çevirici (ADC) yardımı ile sayısal işarete dönüştürülür. Giriş işareti 1736 Hz lik bir frekansta örneklenmek suretiyle 8 bitlik ikili kodlanmış bilgi elde edilir. Elde edilen bu bilgi,her bir örnekleme zamanında ADC tarafından üretilen çevrim sonu darbesi ile toplanarak bir kompozit sinyal elde edilir. Bu kompozit sinyal yardımıyla vericiye ait voltaj kontrollü yüksek frekans osilatörünün frekansı belli aralıkta modüle edilir. Alıcı taraf, bir FM radyo ve bir darbe kod demodülatöründen oluşmaktadır. Radyodan alınan kompozit işaretin önce genliği yükseltilir. Buradan demodülatöre giden işaretten bir voltaj karşılaştırıcı yardımıyla genlik seviyeleri farklı olan data ve senkronizasyon darbeleri ayrılır. Elde edilen 8 bitlik data bir dijital-analog çevirici (DAC) yardımıyla analog işarete dönüştürülür. Böylece verici girişine uygulanan analog işaret alıcı çıkışında elde edilmiş olur. Birinci bölümde konuya giriş yapılmakta, biyotelemetri ve darbe modülasyonları hakkında temel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde kuantalama, PCM dedeksiyonu ve hata kavramları tanımlanmaktadır. Üçüncü bölümde verici ünitesi ve alt bölümlerinin çalışması detaylı olarak incelenmektedir. Dördüncü bölümde alıcı ünitesi ve alt bölümlerinin çalışması detaylı olarak incelenmektedir. Beşinci bölümde sonuçlar irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This thesis deals with the transmission of signals from one point to another in a wireless medium in hospital. The system consist of a transmitter and a receiver communicating within FM band (88-108 MHz). Pulse code modulation is used in the transmission of signals. Amplified biological signal (as ECG,EEG) is converted into digital form by using analog-to-digital converter (ADC) in modulation unit. Binary coded data sequence is obtained by sampling the input signal at 1736 Hz. This signal is then added to an end-of-conversion signal, which is generated by the ADC, resulting in a composite signal. Frequency of high frequency voltage controlled oscillator of transmitter is modulated by the composite signal. The receiver consist of an FM radio and a pulse coded demodulator circuit. The signal output from radio is first amplified. A voltage comparator in demodulator separates the data and synchronization signals which have different voltage levels. Resulting 8 bit digital signals is converted into analog form by using a digital- to-analog converter (DAC). Hence, the signal at the input of the receiver is obtained at the output of the transmitter. Chapter 1 introduces the topic and gives fundamental information on bio telemetry and pulse modulations. Chapter 2 defines PCM wave forms and the concepts of PCM detection and error. Chapter 3 focuses on transmitter and its sub circuits. Chapter 4 focuses on receiver and its sub circuits. Chapter 5 is the discussion section.