Sinop ili merkez ilçe tarim işletmelerinin sosyo-ekonomik yapisi, arazi ve gelir dağilimi, gelire etki eden faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 199933
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Sinop li Merkez lçe tarım işletmelerinin sosyo-ekonomik yapısıarazi ve gelir dağılımı ile gelire etki eden faktörler incelenmiştir.Araştırmada kullanılan veriler, Sinop merkez ilçeyi temsil niteliğine sahip 8 köydenoransal tabakalı tesadüfû örnekleme yöntemi ile belirlenen 75 adet tarım işletmesindensağlanmıştır.şletmeler bir bütün olarak ele alınarak yıllık faaliyet sonuçları incelenmiştir. Gelirdağılımına ait hesaplamalarda Gini Oranı ve Lorenz eğrisinden yararlanılmıştır.Araştırma bölgesinde incelenen işletmelerde, toplam aile geliri 4 010,1 YTL(2824 $) olup, Gini Oranı 0,3159'dur. Kişi başına düşen aile geliri 756,62 YTL ( 533 $)olup Gini Oranı ise 0,2730 olarak bulunmuştur. Araştırma bölgesindeki işletmelerinortalama mülk arazi genişliği 43,98 dekar ve Gini Oranı 0,2876, işletme arazisi genişliği51,4 dekar ve Gini Oranı ise 0,2952 olarak saptanmıştır.Araştırmada, işletmelerin tarımsal desteklemeler ile ilgili beklentilerinin tespiti içinankete sorular eklenmiştir. Bu sonuçlara göre işletmelerin % 69,33'ü bitkisel, % 85,33'ü dehayvancılığa verilen destekleme primlerini yetersiz düzeyde bulmuştur. Regresyonanalizinde, tarımsal destekleme miktarlarının arttırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler; Tarımsal Desteklemeler,Gelir Dağılımı,Gini Oranı, Sinop
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of socio-economik, and field and income distribution,and the factors that effect the income of the farms of county of Sinop province wereexamined.Data used in this study are provided from 75 farms determined by proportionallayer randomly with illustrating method having 8 villages which represent county of Sinopprovince.The annual activity results are examined by taking into consideration the farmsentirely. In calculations of income distribution are beneffited from gini ratio and LorenzCurve.The farms at study area , the total family income is 4 010,1 YTL (2 824 $) and giniratio is founded as 0,3159. Per capita family income is 756,62 ytl (533 $) and gini ratio isfounded as 0,2730. The average property field broadness of farms in study areas are43,98 decars and gini ratio is 0,2876, farm field broadness 51,4 decars and gini ratio isfounded as 0,2952.In this study for the determination of farms agricultural supporting expectationsmany questions are added to survey. According to these results the %69,33 vegetal and%85,33 stockbreeding of farms are decided that given supporting premium level isinsufficient . In regression analysis , it is founded that agricultural supporting quantitieswhich is one of the independent variation.Keywords : Agricultural Subvantion ,Income Distribution ,Gini Ratio, Sinop