Trakya bölgesinde buğday, arpa, mısır ve çeltik tarımında herbisit kullanımının sürdürülebilir tarım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of herbicide using on wheat, barley, maize and rice farming in the Thrace region for sustainable agriculture
- Tez No: 199957
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER AZABAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Trakya Bölgesinde buğday, arpa, mısır ve çeltik tarımında çiftçilercekullanılan herbisitlerin etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, bölgede bu ürünleri yetiştirenüretici kitlesinin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi için üreticilerin kullandıklarıteknik maddeler, üreticilerin yabancı otları teşhis edebilme konusundaki donanımları, tedarikyeri seçimleri, teknik madde tercihlerini etkileyen faktörler, üreticilerin tarlauygulamalarındaki teknik detaylar konusundaki bilgi birikimleri ve duyarlılıkları, üreticilerinilaçlardan beklentileri ve ilaç kalıntıları konusundaki düşünceleri gibi temel göstergelerbelirlenmiştir. Ayrıca üreticilerin herbisitler hakkında yayım hizmeti aldıkları özel ve kamukuruşlarına yönelik görüşleri de tespit edilmiştir.Araştırma bulgularına göre Trakya bölgesindeki buğday, arpa üreticilerinin yabani otmücadelesinde en fazla Chlorsulfuron ve 2.4- D Dimethylamin teknik maddelerini, mısırüreticilerinin 2.4- D Dimethylamin ve Foramsulfuron teknik maddelerini kullandıklarıgörülmüştür. Çeltik üreticileri ise Penoxulam ve Bispyribac Sodium teknik maddelerini dahaçok kullanmaktadırlar. Buğday ve arpa üreticilerince en fazla tanınan yabani yabancı otyabani yulaf (=Avena fatua) (%55.11) olarak görülmektedir. Yabani yulafı sırasıyla papatya(=Anthemis spp.) (%40,88), karaçim (=Lolium spp.) (%38,69), yabani hardal (=Sinapisarvensis) (%38,69) ve köygöçüren (=Cirsium arvense) (%22,26) izlemektedir. Mısırüreticilerince tanınan yabancı ot türleri ise darıcan (=Echinochloa crus-galli) (%41,73), pıtrak(=Xanthium strumarium) (%29,50) ve ıştır (=Chenopodium album) (%38,13) olaraksıralanmaktadır. Çeltik üreticilerince en çok tanınan tür darıcan (%87,72)'dır. Daha sonrasırasıyla kızotu (=Cyperus difformis) (%43,86), baraj otu (=Diplachne fusca) (%26,32), biberotu (=Polygonum lapathifolium) (%21,05) ve su ayrığı (=Paspalum paspaloides) (%19,30)gelmektedir.Trakya Bölgesindeki buğday, arpa, mısır ve çeltik üreticileri ilaçlarının büyük orandazirai ilaç bayilerinden daha sonra da tarım kredi kooperatiflerinden tedarik etmektedirler.Üreticilerin ilaç seçiminde ve ilaç karışımlarının hazırlanmasında yararlandıkları bilgikaynaklarının başında da yine zirai ilaç bayileri gelmektedir. Yayıcı-yapıştırıcı kullanımoranının çeltik üreticilerinde buğday, arpa ve mısır üreticilerinden yüksek olduğu tespitedilmekle birlikte bu farklılığın çiftçilerin duyarlılığından çok çeltik ilaçları ile birlikte verilenyayıcı yapıştırıcılardan kaynaklandığı belirlenmiştir. Bölge üreticilerinin büyük çoğunluğununherbisit uygulamalarında ideale yakın oranlarda dekara su kullandıkları tespit edilmiştir.laçlamada kullanılan suyun pH derecesi konusunda bölge çiftçilerinin bilgi seviyesiçok düşük bulunmuştur. Kalibrasyon konusunda çeltik üreticileri, buğday, arpa ve mısırüreticilerinden daha duyarlı bulunmuştur. Buğday, arpa ve mısır üreticileri büyük orandailaçlama aletlerinin üzerinde yer alan ilk satın aldıkları memeleri kullanmaktadırlar. laçlamadozu konusunda çeltik üreticileri kişisel bilgi ve tecrübelerinin yanı sıra ilaçprospektüslerinden öncelikli olarak istifade ederken buğday, arpa ve mısır üreticileri bukonuda yüksek oranda zirai ilaç bayilerinin önerilerinden yararlanmaktadırlar.Üreticilerin herbisit uygulamalarından beklentileri incelendiğinde buğday, arpa ve mısıreken üreticiler ile çeltik üreticilerinin hemen hemen aynı önceliklere sahip olduğubelirlenmiştir. Öncelikli beklenti herbisit performansıdır. Bu kaygının ağırlıklı olarak ortayaçıkmasında yabancı otların verim ve kalitede meydana getirdiği yüksek ekonomik kayıplaretkili olmaktadır. kincil kaygı üreticilerin herbisitlerin fitotoksik etkilerine karşıduyarlılıklarıdır. Fiyat faktörü ancak üçüncü sırada yer alabilmiştir. Herbisitlerin doğayaverdikleri zarara ilişkin hassasiyet ise iki üretici grubu için de beklenti sıralamasında belirginbir şekilde en son sırada yer almıştır.Araştırma sonucunda Trakya'da buğday, arpa,mısır ve çeltik üreticilerinin eksik bilgibirikimi sebebi ile yabani ot kontrolü konusunda yüksek oranda sadece kimyasal yöntemlerile mücadele ettikleri tespit edilmiştir.anahtar kelimeler: Trakya, herbisit, ekonomi, hububat, yabani ot
Özet (Çeviri)
In this reasearch, the activities of the herbicides which are used by local wheat, barley,maize and rice farmers of Thrace are examined. With this aim for the evaluation of theattitudes and behaviour of the mass of farmers basic indicators like active ingredients(a.i.)which are using in the region, capability of recognition of herbs, purchasing locations, thefactors that effect to herbicide preference, the knowledge and technical sensivity for theherbicide field treatments, the expectations from herbicides and the thought for the residueproblem have been determined. And the opinions of farmers about the institutions or otherpoints that concerning herbicides have been determined.According to the research findings, active ingredients Chlorsulfuron and 2.4- DDimethylamin have been mostly prefered by the wheat, barley farmers while activeingredients 2.4- D Dimethylamin and Foramsulfuron mostly preferred by maize farmers.Besides, active ingredients Penoxulam and Bispyribac Sodium have been mostly preferred byrice farmers.The most recognised herb is wild oat (=Avena fatua) (%55) by the wheat and barleyfarmers. Corn chamomile (=Anthemis spp.) (%40.88), ryegrass (=Lolium spp.) (%38.69), wildmustard (=Sinapis arvensis) (%38.69) and creeping thistle (=Cirsium arvense) (%22.26) canbe expressed as following recognised herbs after wild oat. Cockspur grass (=Echinochloacrus-galli) (%41,73), rough cocklebur (=Xanthium strumarium) (%29,50) and lambsquarter(=Chenopodium album) (%38,13) are mostly recognised by maize farmers. Besides, cockspurgrass (=Echinochloa crus-galli) (%87,72) is the mostly recognised species by rice farmers.Smallflower Umbrella Sedge (=Cyperus difformis) (%43,86), Halophytic grass (=Diplachnefusca) (%26,32), Curlytop knotweed (=Polygonum lapathifolium) (%21,05) and Water Couch(=Paspalum paspaloides) (%19,30) are following the cockspur grass.Herbicides have been usually purchased from agricultural pesticide dealers by farmers.Agriculturel Credit Cooperatives have been prefered after agricultural pesticide dealers. Rateof spreader-sticker consumption of the race framers have been determined higher thanwheat, barley and maize farmers? consumption. That difference is grow out of the free of costspreader-sticker that given along with rice herbicides. It has seen that big proportion offarmers have been using almost ideal quantities of water on the herbicide treatments.Knowledge of the local farmers on the pH ratio matter have been determined so low. Ricefarmers have been determined more sensitive than wheat, barley and maize farmers on thecalibration matter.Wheat, barley and maize farmers are using the former nozzle on the bloom have beendetermined. Rice farmers are using their personel knowledge and experiances right along withprinted instructions on the herbicide treatment dose while wheat, barley and maize farmers aremostly benefit from agricultural pesticide dealers.All the farmers have almost the same expectaitions from herbicides. Preferentialexpectation is herbicide performence. The reasons for that expectation are serious quality andyield loses grow out of herbs. Second expectation is sensivity of farmers on pesticidefitotoxities. Price factor can be mentioned only third turn.The worries of farmers on herbicide toxic effect on the natural wildlife are clearlydetermined at the last.In the result of research, farmers who lack in knowledge prefer mostly chemicaltreatments more than the other cultural methots have been determined.key words: Thrace, herbicide, ecomony, grain, herb