Bazı taneli ürünlerde nem oranının yem değirmenlerinde enerji tüketimine etkilerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination the effects of moisture ratios in some grain feeds to the energy consumption in feed mills
- Tez No: 84766
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Yüksek Lisans Tezi Bazı Taneli Ürünlerde Nem Oranının Yem Değirmenlerinde Enerji Tüketimine Etkilerinin Saptanması Özerine Bir Araştırma Engin GÛRFİLİZ Trakya Üniversitesi Malkara Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı Öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU 1999, Sayfa 40 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU ( Danışman ) Yrd. Doç. Dr. Fulya TORUKBu araştırma, hayvansal üretim işletmeleri ve karma yem fabrikalarında, bir çok üstün özellikleri nedeniyle, yaygın olarak kullanılan çekiçli değirmenle yürütülmüştür. Bu tip değirmenlerin en önemli dezavantajlarının, yüksek özgül enerji tüketimi olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada; yem üretiminde kullanılan taneli ürünler den buğday, arpa ve mısır örnekleri ele alınarak, bu materyallerdeki nem oranının,çekiçli değirmenlerde özgül enerji tüketimine etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca, elde edilen veriler kullanılarak, seçilen ürünlerin, değişik nem oranlarında, çekiçli değirmende meydana gelen iş kapasitesi değişikliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada, tek rotor üzerinde, birbirine 90 derece açılı dört dikdörtgen çekiç bulunan 2850 devir/ dakikalık değirmen kullanılmıştır. Elek delik çapı 3mm0. dır. Araştırmada kullanılan taneli ürünler, Trakya Bölgesi'nde yetiştirilmiş olup, yemlik materyal içerisinden, yeterli miktarda ürün rasgele seçilmiştir. Birim miktarda ürünün işlenmesi için geçen süre kronometre ile belirlenmiş ve bu sürede meydana gelen tüketim elektrik sayacı ile ölçülmüştür. Bu parametreler alınarak özgül enerji tüketimi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, taneli ürünlerdeki nem oranının artışı ile özgül elektrik enerjisi tüketimi de artış göstermektedir. Yine üründeki nem artışı, çekiçli değirmenin iş kapasitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Postgraduate Thesis A Research On Determination The Effects Of Moisture Ratios In Some Grain Feeds To The Energy Consumption In Feed Mills Engin GÜRFİLİZ Universty of Thrace Technical Hight School Thrace Universty The Institute of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor : Doç. Dr. Birol KAYİŞO?LU 1999, Page 40 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Doç. Dr. Birol KAYİŞO?LU ( Supervisor ) Yrd. Doç. Dr. Fulya TORUKIV In this research, hammer mills are widely used because of their superior specifications. These machines are used in mixed feed factories and intensive animal farms. Besides, hammer mills have some disadvantages. The most important disadvantage of these type of mills is high specific energy consumption as known. The purpose of fliis research was to determine the effects of moisture ratios in wheat, barley and corn on specific energy consumption and capacity in hammer mills. Also in this research, it was aimed to determine specific energy consumption and work capacity of tiie hammer mill that was operated in the different moisture contents of the grains. The mill, that was 2850 rpm being four rectangular hammers that were fixed with 90 degrees on the single rotor, was used in this research. The dimeter of hole of sieve is 3 mm0. Grain feeds which are wheat, barley and corn was used for this research and they were selected at random. They grown up in Thrace Region. The time for grinding unit amount of feed in hammer mills was followed with chronometer and during this time occured consumption was measured with electric counter. And using this parameters, specific electric consumption and work capacity were calculated with known formula. According to the research results it was determined that increasing moisture ratio in grain feeds due to specific electric consumption too. However increasing moisture in feeds effects work capacity of hammer mills negatively.