Alaşımlı çeliklerin sertleşebilme kabiliyetinin saptanması
Determining the hardenabilitiy of alloyed steels
  1. Tez No: 199968
  2. Yazar: BEKİR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH ÜZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziAlaşımlı Çeliklerin SertleşebilmeKabiliyetinin SaptanmasıTrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitisüÇorlu Makine Mühendisliği Ana Bilim DalıMakine parçaları ve yapısal elemanların üretiminde kullanılan malzemelerinşeçiminde bulunan yeni malzemelerin ve özellikle kompozitlerin gelişmesiyleseçenekler artmıştır.Buna rağmen çelikler, yüksek dayanım-tokluk ilişkisini en iyi kombinasyondagösteren malzeme olduğu için tercih edilebilirler. Bu kombinasyonu çeliğe veren ısılişlemlerdir.Özellikle sertleştirme işlemiyle çeliklerin mekanik özellikleri iyileştirilir. Ancakbu artış çeliğin sertleşebilirlik özelliği göstermesine bağlıdır.Bu çalışmada 5 farklı çelik numunesinin Jominy deneyi sonuçları incelenmiştir.Su verilen uçtan itibaren çelik numunelerindeki iç yapı değişimleri ölçülen sertlikdeğerleri ile karşılaştırılmıştır.2007 , 53 sayfaAnahtar Kelimeler : Grossmann, Martenzit, Sertleşebilirlik, Jominy Deneyi, TTT,CCT.i
Özet (Çeviri)
SUMMARYMaster of Science ThesisDetermining The Hardenability of Alloyed SteelsTrakya UniversityInstitute of ScienceÇorlu Mechanical Engineering Main DepartmentAlternative materials which can be used fort he production of machine parts andbuilding elements, increase with the developmet of new materials especiallycomposites.Although steel is usually, preferred for its strength and toughness. Thisproperties are given to steal by heat treatment.Mechanical behaviour of the steel can be improved with hardening.mprovement depends on the hardenability of steel.In this report, Jominy test results of the five different steel samples wereexamined. Structural changes along the quanched edge were compared with thehardness valves measured.2007 , 53 pagesKeywords : Grossmann, Martensit, Hardenabilitiy, Jominy Test, TTT, CCT.i