İş sağlığı ve güvenliği için WEB tabanlı performans yönetim bilgi sistemi
The WEB based management information system for occupational health and safety
  1. Tez No: 200026
  2. Yazar: KÜRŞAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda meydana gelen, iş gücü ve iş günükayıpları büyük boyutlara ulaşmakta ve kişinin kendisine, ailesine ve toplumabüyük maddi ve manevi kayıplar getirmektedir. Bu sebeple iş kazalarınınönlenmesi kavramı da büyük önem kazanmaktadır. İşyerlerinde sağlık vegüvenlik üzerine yayınlanan (89/391/EEC) AB Çerçeve Direktifi iş sağlığı vegüvenliği (İSG) çıktılarının yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bakımdan,işverenler işyerlerinde İSG konusuna özel önem vermek ve iş kazalarınınönlenmesi için ciddi çalışmalar yapmak durumundadır. Bu bakımdan, İSGyönetim sistemleri bu çıktıların yönetilmesinde faydalı bir araç olarakgözükmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; literatürde yer alan İSG anahtarperformans göstergelerinin belirlenmesi ve belirlenen göstergeler içerisindensüreç göstergeleri ve maruziyet göstergeleri ile kuruluşların İSG performansınıölçmeye yönelik olarak web tabanlı bir sistem oluşturulması ve bu sisteminuygulamasından elde edinilen bilgilerin ve sonuçların SPSS 12.0 istatistik paketprogramı ile değerlendirmesine yöneliktir.Bilim Kodu : 906.1.039Anahtar Kelimeler : iş sağlığı ve güvenliği performans göstergeleri, iş sağlığıve güvenliği yönetim sistemleriSayfa Adedi : 195Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
The lost time injury and absentiezm is increasing because of work accidents andoccupational disease and work accidents and occupational disease are damageto peoples, families and communities with great material and moral lost. Soprevention of work accident concept has great importance. The EuropeanFramework Directive (89/391/EEC) was published on health and safety at workstipulates the management of occupational health and safety (OHS) outcomes.So, employer have to consider importance of İSG concept and work for accidentprevention. The aim of this work is define OHS key performance indicators andestablish a web based system to measure process indicators and exposureindicators among OHS key performance indicators and evaluate the web basedsystem outcomes with respect to SPSS 12.0 statistical program.Science Code : 906.1.039Key Words : occupational health and safety performance indicators,occupational health and safety management systemPage Number : 195Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT