Aşırı-soğuk gazda atomik(Rb+Rb, K+K, Rb+K) saçılma
Atomic(Rb+Rb, K+K, Rb+K) scattering in ultra-cold gas
- Tez No: 200027
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
AŞIRI-SOĞUK GAZDA ATOMİK(Rb+Rb, K+K, Rb+K) SAÇILMA(DOKTORA Tezi)M. Kemal ÖZTÜRKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZET85Rb, 39K ve Rb-K izotop çarpışmalarıBu çalışmada aşırı düşük sıcaklıklardaiçin literatürde bulunan ab-initio potansiyellere uygun biçimde potansiyeldenklemleri uydurma yapılarak elde edilen etkileşme potansiyelini kullanarakBose-Einstein teorisi BEC'nin kararlı olup olmadığı bilgisini veren saçılmamesafesi ve bağlı durum ve bağlı olmayan durum arasındaki mesafeyi verenetki mesafesi nümerik ve yarıklasik metotlar ile hesap edildi ve deneyselsonuçlarla uyumluluğu test edildi. Düşük sıcaklıklarda atomik faz kaymasınınnümerik yöntemle doğrusallığı atom etkileşmeleri için gösterildi ve teorikdeğerlerle uyumluluğu tartışıldı. Saçılma mesafesi ve etki mesafesi yakınsaklığıSymskoviski ve Gao'nun formülleri ile test edildi. Ayrıca sıfır-enerji tesirkesitleri ve yük transferleri hesap edildi.Bilim Kodu :202.1.008Anahtar Kelimeler :Bose Einstein yoğuşma, Aşırı-soğuk, Potasyum,Rubidyum, Elastik saçılmaSayfa Adedi :135Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Süleyman ÖZÇELİK
Özet (Çeviri)
ATOMIC(Rb+Rb, K+K, Rb+K) SCATTERING IN ULTRA-COLD GAS(PhD Thesis)M. Kemal ÖZTÜRKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this thesis, at ultracold temperatures, the scattering length which isspecifying the stable or unstable of Bose Einstein Condentation (BEC), andeffective range which describes a measure between bound and unbound cases ofatomic interaction, has been calculated using numeric and semiclassical methodfor an appropriate potential form is fitted to ab-initio values found in literaturefor Rb, K and Rb-K isotopes, and then the obtained values are compared withexperimental results. At low energies, it shows that the atomic phase shiftsdisplay linear behavior, and they are compared with theoretical values.Convergence of scattering length and effective range are tested using formulasof Szmykowski and Gao. Also zero-energy cross sections and spin-change crosssections are calculated for the scattering of these atoms.Science Code :202.1.008Key Words :Bose Einstein Condensation, Ultracold, Potassium Rubidium,Elastic scattering.Page Number :135Adviser :Prof. Dr. Süleyman Özçelik