I - kiriş üretiminde köşe kaynakları kaynak sırası planının distorsiyon kuvvetlerine etkilerinin araştırılması
Effects of welding sequence of fillet welds in I-beams on distortion forces
  1. Tez No: 200032
  2. Yazar: YAVUZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ivI - KİRİŞ ÜRETİMİNDE KÖŞE KAYNAKLARI KAYNAK SIRASIPLANININ DİSTORSİYON KUVVETLERİNE ETKİLERİNİNARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Yavuz AKTAŞGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, kaynaklı birleştirmeyle üretilen I-kirişlerde meydana gelençarpılmaları en aza indirmek amacıyla uygun kaynak sırası planının (KSP)belirlenmesi amaçlanmıştır. Distorsiyon kuvvetlerini belirleyebilmek için rijitbir kafes çerçeve hazırlanmış ve distorsiyon kuvvetlerini ölçen 7 ayrı gerinimölçerli (strain gauge) kuvvet algılayıcı plaka (KAP), I - kiriş ile rijit çerçevearasına yerleştirilmiştir.Farklı KSP'lerin uygulanması sırasında, I kirişlerde oluşan distorsiyoneğilimleri KAP'lar vasıtasıyla veri toplama cihazına ve kişisel bilgisayaraaktarılmıştır. Bu sayede, KSP/distorsiyon ilişkisi, bilgisayar ortamında AMRWin Kontrol programı ile analiz edilmiştir. 12 değişik kombinasyondakiKSP'ler vasıtasıyla, kaynaklı birleştirilen I kirişlerde oluşan distorsiyonkuvvetleri belirlenmiştir.Kiriş ortasına dayalı ve dar bölgede ısı yoğunlaşmasını önleyen KSPuygulamalarında minimum distorsiyon kuvvetleri ve çarpılma eğilimleribelirlenmiştir.vÖzellikle kiriş uçlarından kiriş ortasına yönelen kaynak işlemleri içerenKSP'lerde ise en büyük distorsiyon kuvvetleri belirlenmiştir.Bilim Kodu : 710.3.019Anahtar Kelimeler : Ark kaynağı, I - kiriş, kaynak sırası planı (KSP),distorsiyon, distorsiyon kuvvetleriSayfa Adedi : 143Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yusuf ÖZÇATALBAŞ
Özet (Çeviri)
viEFFECTS OF WELDING SEQUENCE OF FILLET WELDS IN I-BEAMS ONDISTORTION FORCES(M.Sc. Thesis)Yavuz AKTAŞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTThe aim of this study is to determine welding sequence planning (WSP) whichwill provide minimum distortion in I beams fabricated by arc welding. For thispurposes, arc spot welded I beam was placed between a rigid frame and forcemeasuring plates (FMPs) with strain-gauge. During applications of variousWSP, distortion tendency in I beams were measured by means of FMSs anddistortion forces were analyzed by using AMR Win Control programme.Distortion forces created in I beams fabricated by using WSP with 12combinations were determined.The minimum distortion forces and distortion tendency were determined forWSP which prevents heat concentration and the other is based on centre of Ibeam.Maximum distortion forces were determined for welding sequences directedfrom the end to the centre of I beam.Science Code : 710.3.019Key Words :Arc welding, I - beam, welding sequence planning (WSP),distortion, distortion forcesPage Number : 143Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yusuf ÖZÇATALBAŞ