Mermer ve tuğla endüstrisi atıklarının çimento üretiminde mineralojik katkı olarak kullanılması
The usage of the wastes of marble and brick industries in cement manufacturing as mineralogical additive
  1. Tez No: 200036
  2. Yazar: MEHMET SERKAN KIRGIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı, mermer ve tuğla endüstrisi atıklarının çimentoüretiminde mineralojik katkı olarak kullanımını araştırmaktır.Çalışmada mermer tozu, tuğla tozu, CEM I 42,5 çimentosu, klinker, su ve CENstandart kumu kullanılmıştır. Çimento yerine mermer veya tuğla tozunun % 6,20, 21, 35 oranlarında ikamesiyle, ikameli çimento örnekleri, klinkere mermerveya tuğla tozunun % 6, 20, 21 ve 35 oranlarında katılmasıyla, katkılı çimentoörnekleri üretilmiştir. Referans çimento olarak CEM I 42,5 N çimentosukullanılmıştır. Ayrıca ikameli, katkılı ve referans çimento hamuru ve harçörnekleri hazırlanmıştır. Çimento ve çimento hamuru örneklerinin fiziksel vekimyasal özelliklerinin yanı sıra harç örneklerinin 7, 28 ve 90. gün fiziksel,mekanik ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir.Sonuç olarak, mermer tozuna göre, tuğla tozunun çimento içerisinde ikameveya klinkerde katkı olabilecek daha uygun mineralojik özellikleri taşıdığıgörülmüştür.Anahtar Kelimeler : Mermer tozu, Tuğla tozu, Çimento, kame, Katkı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the usage of the wastes of marble andbrick industries in cement manufacturing as mineralogical additive.In this study marble powder, brick powder, cement of CEM I 42,5, clinker,water and sand of CEN standard have been used. With the substitution ofcement for marble or brick powder at the ratios of % 6, 20, 21, 35, substitutedcement samples, with the addition of marble or brick powder to the clinker atthe ratios of % 6, 20, 21, 35 additive cement samples have been produced. CEMI 42,5 N cement has been used as a reference cement. In addition, substituted,additive and reference cement paste and mortar samples have been prepared.As well as the physical and chemical properties of cement and cement pastesamples the 7th, 28th and 90th day physical, mechanical and chemical propertiesof mortar samples have been determined.As a result, it has been observed that brick powder has more suitablemineralogical properties that will be additive in clinker or substitute in cementthan marble powder.Key Words :Marble powder, Brick powder, Cement, Substitution, Additive