Metrik ve düzgün uzayda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on metric and uniform space
  1. Tez No: 200046
  2. Yazar: HATİCE ASLAN HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ivMETRİK VE DÜZGÜN UZAYDASABİT NOKTA TEOREMLERİ(Doktora Tezi)Hatice ASLAN HANÇERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2007ÖZETBu çalışmada tam metrik uzayda tanımlı bir çoğul değerli dönüşüm için kapalıbağıntı yardımı ile bir teorem ispatlandı ve bu teoremin bazı sonuçları verildi.Bir tam düzgün uzayda tanımlı bir nokta kapalı dönüşüm için bir teoremispatlanarak bu teoremin bazı sonuçları ve bir uygulaması verildi. Ayrıca tamdüzgün uzayda tanımlanan iki çoğul değerli dönüşüm çifti için bir ana teoremispatlandı. Son olarak bu teoremin bazı sonuçları ve bir uygulaması verildi.Bilim Kodu : 204.1.132Anahtar Kelimeler : Metrik uzay, düzgün uzay, kapalı bağıntı,nokta kapalı dönüşümSayfa Adedi : 64Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Duran TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
vFIXED POINT THEOREMSON METRIC AND UNIFORM SPACE(Ph.D. Thesis)Hatice ASLAN HANÇERGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTIn this study, an implicit relation was defined and using this relation, atheorem for a multi valued mapping on a complete metric space was provedand some results of this theorem were given. A theorem for a point closedmapping on a complete uniform space was proved, some results and anapplication of this theorem were given. Also a theorem for a pair of twomulti valued mappings on complete uniform space was proved. Finally,some results and an application of this theorem were given.Science Code : 204.1.132Key Words : metric space, uniform space, implicit relation,a point closed mappingPage Number : 64Adviser : Doç. Dr. A. Duran TÜRKOĞLU