Polimer elektrolit membran (PEM) yakıt pillerinde kullanılabilecek bir gaz difüzyon plakasının geliştirilmesi
Building up gas diffusion layer for using at polymer elektrolyth membrane (PEM) fuel cells
- Tez No: 200045
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
POL MER ELEKTROL T MEMBRAN (PEM) YAKIT P LLER NDEKULLANILAB LECEK B R GAZ D FÜZYON PLAKASININGEL ŞT R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Şükrü BULUTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETYenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmada yakıt pili önceliği almıştır.Özellikle otomotiv sektöründe polimer elektrolit membran (PEM) yakıt pilininkullanılması tercih edilmiş ve bu konuda araştırmalar artmıştır. Sunulançalışmada, yakıt pillerinin ticarileştirilmesinin önündeki en büyük etkenlerdenbiri olan maliyet üzerindeki etkisi ve yakıt pillerinin verimini büyük orandaetkilemesi nedeni ile gaz difüzyon plakası (GDP) geliştirilmesi amaçlanmıştır.GDP'ları karbon esaslı malzemelerden, püskürtme ve ezme olarak iki farklıkaplama yöntemi ile üretilmiştir. Üretimde PTFE oranı ağırlıkça %25 olaraksabit kalmıştır. Üretilen GDP'larının elektriksel dirençleri, gözeneklilikleri vegeçirgenlikleri incelenmiş, elektriksel direnç ve gözeneklilik değerleri literatüreçok yakın çıkmıştır. Geçirgenlik testinde ise üretilen GDP'larının literatürdekiPEM yakıt pili denemelerinde en iyi gerilim elde edilen GDP geçirgenlikdeğerinden daha fazla geçirgenliğe sahip olduğu belirlenmiştir.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : PEM Yakıt Pili, Gaz Difüzyon Plakası, GDPSayfa Adedi : 69Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Kemal ERŞAN
Özet (Çeviri)
BUILDING UP GAS DIFFUSION LAYER FOR USING AT POLYMERELECTROLYTH MEMBRANE (PEM) FUEL CELLS(M.Sc. Thesis)Şükrü BULUTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTFuel cells have taken high priority for making use of renewable energyresources. PEM fuel cell has been widely chosen in industry especially inautomotive production sector and related researches are increased significantly.In this study, it is aimed to inspect the effects of costs which are the biggestproblem for commercialization of fuel cells and improve the gas diffusion layer(GDP) regarding positive effects on performance and gain. GDLs wereproduced from carbon based materials by means of injection and crushing astwo different methods for plating. Weigh rate of PTFE in manufacturingremained constant at a value of % 25. Manufactured GDLs were used andtested in terms of electrical resistance, porosity and permeability. Value ofelectrical resistance and porosity are nearly the same results with literature inthis study. On the contrary; with permeabilty test, it is observed and tested thatGDL products have greater value of permeability than the best gained voltagevalue of PEM fuel cell tests in literature.Science Code : 708.3.026Key Words : PEM Fuel Cell, Gas Diffusion Layer, GDLPage Number : 69Adviser : Doç.Dr. Kemal ERŞAN