Mobil kablosuz teknoloji kullanarak Web tabanlı SCADA sistem uygulaması
Web based SCADA system application using mobile wireless technology
- Tez No: 200051
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
MOB L KABLOSUZ TEKNOLOJ KULLANARAK WEB TABANLISCADA S STEM UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ali SUCUBAŞIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada mobil kablosuz teknoloji kullanılarak WEB tabanlı SCADAsistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama olarak tek motorlu bir sistemoluşturulmuştur. Uygulamada motor açılıp kapatılmakta, belirlenen aralıklardamotorun elektriksel değerleri ve durum bilgileri SCADA sistemi tarafındanalınmaktadır. Bu değerler WEB ortamında ve mobil sistemlerde SCADAyazılımı aracılığıyla izlenebilmektedir. Sisteme ait değerler WEB yazılımı, mobilcihaz yazılımı veya SCADA yazılımı kullanılarak değiştirilebilmektedir.Geliştirilen sistemde kontrol edilecek donanıma ait anlık değerler sabit yadamobil kullanıcılar tarafından izlenebilmekte ve gerekli müdahaleler en kısasürede yapılabilmektedir. Böylece oluşan arızaların çok kısa sürede belirlenmesive giderilmesi sağlanarak sistemin hizmette kalma süresi artırılmıştır. Ayrıcasistemin mobil cihazlarla kontrol edilmesi sağlanarak ortamdan bağımsızçalışma gerçekleştirilmiş ve sistemin kullanılabilirliği artırılmıştır.Bilim Kodu : 902.1.014Anahtar Kelimeler : SCADA, Mobil, Web tabanlı uygulamalarSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Doç.Dr.M.Ali AKCAYOL
Özet (Çeviri)
WEB BASED SCADA SYSTEM APPLICATION USING MOBILEWIRELESS TECHNOLOGY(M.Sc. Thesis)Ali SUCUBAŞIGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, an application of web based SCADA system has beenimplemented using mobile wireless technology. A system with one motor hasbeen created as an application. At this application, the motor is controlled stop,and the information of state and electrical values of the motor run have beenobtained by the SCADA system at defined intervals. These values have beenmonitored at web and mobile systems by using SCADA software. The values ofthe system has been changed by using web software, mobile device software orSCADA software.At the developed system, instantenous values of the controlled hardware havebeen monitored and conducted at the shortest time by the mobile or fixed users.Thus, the problems have been found and fixed at the shortest time andavailability of the system has been increased. Also, by controlling the systemusing mobile devices, platform-independent working has been done andusability of the system has been increased.Science Code : 102.1.014Key Words : SCADA, Mobile, Web based applicationsPage Number : 104Adviser : Asist.Prof.Dr.M.Ali AKCAYOL