Isparta ilinde seçilmiş çam-meşe-alıç ağırlıklı karışık orman ekosistemlerinin yaprak böcekleri (Coleoptera:Chrysomelidae)
Leaf beetles (Coleoptera:Chrysomelidae) of the selected pine-oak-hawthorn dominated mixed forest ecosystems in Isparta province
- Tez No: 200080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETISPARTA İLİNDE SEÇİLMİŞ ÇAM-MEŞE-ALIÇ AĞIRLIKLIKARIŞIK ORMAN EKOSİSTEMLERİNİN YAPRAK BÖCEKLERİ(COLEOPTERA, CHRYSOMELİDAE)İsmail ŞEN2005-2006 Nisan-Ekim aylarında, Isparta ilinde seçilen çam, meşe ve alıç ağırlıklı ikikarışık orman ekosisteminin otsu, çalımsı ve ağaçsı vejetasyonlarının Chrysomelidae türkompozisyonları tespit edilmiştir. Bulunan türlerin dominantlık oranları, vejetasyontercihleri, bazı türlerin sıklık değerleri ve konak bitkileri belirlenmiştir. Ayrıcakaydedilen türler arasında vejetasyonlarda zarar oluşturan türler de tespit edilmiştir.Çalışma süresince 10 altfamilyaya ait toplam 127 tür bulunmuştur. Bunlardan 90 türünsadece otsu vejetasyonlarda, 18 türün sadece çalımsı vejetasyonlarda, 11 türün isesadece ağaçsı vejetasyonlarda dağılış gösterdiği belirlenmiştir. Geriye kalan 8 tür ise ikifarklı vejetasyon arasında dikey olarak dağılış göstermiştir. Otsu ve ağaçsıvejetasyonların Sørensen indeksine göre Chrysomelidae tür benzerliği % 2, çalımsı veağaçsı vejetasyonların benzerliği ise % 32 olarak hesaplanmıştır. Alanların vejetasyonyapılarına göre Chrysomelidae tür benzerliği ise otsu vejetasyonlarda % 59, çalımsıvejetasyonlarda % 39, ağaçsı vejetasyonlarda % 57 olarak tespit edilmiştir.Her iki alanın floristik yapısının Chrysomelidae tür kompozisyonu oluşumunda birinciunsur olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tür yoğunluğunun ilkbahar döneminde en fazlaolduğu sonraki dönemlerde ise giderek azaldığı görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Chrysomelidae, çam-meşe-alıç ormanları, dikey dağılım,benzerlik, dominantlık oranı, sıklık değeri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLEAF BEETLES (COLEOPTERA, CHRYSOMELİDAE) OF THESELECTED PİNE-OAK-HAWTHORN DOMİNATED MİXED FORESTECOSYSTEMS İN ISPARTA PROVİNCEİsmail ŞENThe species composition of Chrysomelidae inhabiting herb, shrub and tree layers of twomixed forest ecosystems dominated by pine-oak-hawthorn were studied between April-October 2005 and 2006 in Isparta province. Dominancy rates and vegetation preferencewere given for each species. Frequency values and host plants were also provided forsome species. In addition, the species causing damage to vegetation strata weredetermined.A total of 127 Chrysomelidae species belonging to 10 subfamilies were found in twoforest stands. Within this 127 species, 90 species were only collected from herbvegetation, 18 species were only collected from shrub vegetation, and 11 species wereonly collected from tree vegetation. It has been observed that the rest 8 species werevertically ditributed between two different vegetation strata. According to Sørensensimilarity index, it has been calculated that the similarity of Chrysomelidae speciescompositions between herb and tree vegetations was 2% and the similarity betweenshrub and tree vegetations was 32%. However, the similarity of Chrysomelidae speciesin accordance with vegetation structure of the stands were determined as 59% for herbvegetations, 39% for shrub vegetations, 57% for tree vegetations.Consequently, it has been found that the floristic structure of both forest stands studied,was the main factor influencing Chrysomelidae species composition. In addition, it hasbeen recognized that species diversity was higher in spring season, and graduallydecreased in the following seasons.KEY WORDS: Chrysomelidae, pine-oak-hawthorn forests, vertical stratification,similarity, dominancy rate, frequency value.