Farklı konvansiyonel tip diş röntgen cihazları ile full-mouth radyografi sonucunda erkek gonadlarının almış olduğu doz absorbsiyonları
  1. Tez No: 20009
  2. Yazar: BENGİ ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, farklı konvansiyonel tip diş röntgen cihazları ile full-mouth radyografilerde erkek gonadlarının almış olduğu absorbsiyon dozları tayin edilmiştir. Araştırmamızda 5 farklı konvansiyonel tip diş rönt gen cihazı kullanılarak Average-Man Rando Fantom üzerinde 20 filmlik full-mouth radyografi sonucunda gonal bölgesinin ab sorbsiyon dozları Termolüminesans dozimetre (TLD-100) cihaz ları ile ölçülmüş ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan 5 farklı konvansiyo nel tip diş röntgen cihazı ile full-mouth radyografi netice sinde gonad dozlarının değerlendirilmesi sonucunda elde edi len verilere dayanılarak; yeni ve out-put 'u düşük röntgen cihazlarıyla alınan absorbsiyon dozlarının en düşük seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuç doğrultusunda, araştırmamızda kullandığımız röntgen cihazlarının Kvp ve mA'lerinin eskilik ve yenilik üze rinde hiç bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dosage absorption of the male gonads resulting from full-mouth radiography done by various conventional dental x-ray machines. With this research the dosage absorption of the male gonads resulting from full-mouth radiography done by various conventional dental x-ray machines is studied. The content of our research reflects the evaluation and measurement of the dosage absorption of the gonad area by means of Thermoluminecence Dosemeter (TLD-100). A 20 film full mouth radiography was done on Average-Man Rando Phantom using 5 different conventional dental x-ray machines. As a result of our research which consisted of the evaluation of gonad dosager resulting from full-mouth radio graphy done by 5 different conventional dental x-ray machines, we came to the conclusion that the absorption dosages from new and low out-put dental x-ray machines is the lowest level. A direction of this conclusion, the x-ray machines used in this research has no effect on the newness or oldness of the Kvp and mA's.