Kraniofasial yapının üç boyutlu incelenmesi
The Evaluation of the craniofacial morphology in three dimensions
- Tez No: 20011
- Danışmanlar: PROF.DR. MİRZEN ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI. Ö Z E T Araştırmamız; ortodonti k ve protetik tedavi görmemiş, 45 erkek, 60 kız toplam 105 bireyden elde edilmiş 210 lateral, 105 frontal uzak röntgen filmi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına gelişimin karar bulduğu dönem olarak kabul edilen 20-30 yaşları arasındaki bireyler alınmıştır. Araştırmada; sagital, vertikal, yatay yön ve dentoalveoler yapı ile ilgili boyutsal, açısal ve oransal ölçümler kullanılmıştır. Araştırmamızda uyguladığımız tüm ölçümlerin cinsiyete göre farklı olup olmadığı student-t testi ile belirlenmiştir. Her üç yöne ve dento alveoler yapıya ait ölçümler arasındaki ilişkiler ve etkileşim ise kızlarda ve erkeklerde ise ayrı olarak korelasyon analizi ile incelenmiş ve ölçümler arasındaki ilişkilerin cinsiyete göre farklılığı da z-testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular konuyla ilgili literatürlerin ışığı altında değerlendirilmiş ve diğer araştırıcıların bulguları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI I. S U- M M A R Y THE EVALUATION OF THE CRANIOFACIAL MORPHOLOGY IN THREE DIMENSIONS The material of this study consisted 210 lateral, 105 frontal cephalometric films of 45 male and 60 female subjects who had received no orthodontic and prothetic treatment. Dimensional, angular and rate parameters were used for the analysis of sagital, vertical, transversal dimensions and dentoalveoler structures. Significance of sex differences in all dimensions had been analyzed with student-t test. Interrelations between the parameters had been examined with correlation analysis. Also, parameters used in this study were compared between male and female groups with z-test. The findings were compared and discussed with the results of the other studies.