Farklı ortodontik kraniofasial anomaliye sahip adölesan bireylerde postür ve kassal aktivasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of posture and muscular activation in adolescents with different orthodontic craniofacial anomaly
- Tez No: 727832
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı ortodontik kraniofasiyal anomaliye (maloklüzyon) sahip adölesan bireyler arasında baş-boyun bölgesinde postüral ve kassal aktivasyon farklılıkların olup olmadığını araştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya 10-15 yaşları arasında 32 adölesan birey dahil edildi. Katılımcıların maloklüzyon tipleri Angle Sınıflandırmasına göre belirlendi ve bireyler Angle Sınıf I (n=10) (kontrol grubu), Angle Sınıf II (n=12) ve Angle Sınıf III (n=10) olmak üzere üç farklı gruba ayrıldı. Baş-boyun bölgesinin postürü, fotografik postür analiz yöntemi kullanılarak sagittal baş açısı, servikal açı ve omuz açısı olmak üzere üç farklı açıda değerlendirildi. Kişilerin Massater, ön Temporal, üst Trapez, Sternokleidomastoid ve servikal paraspinal kaslarının aktivasyonları, yüzeyel elektromyografi cihazı kullanılarak ayakta ve otururken çene istirahat pozisyonunda, çiğneme sırasında ve dişleri tam sıkma sırasında değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların postüral değerlendirmesinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the present study was to investigate whether there are cranio-cervical postural and muscular activation differences in the head and neck region among adolescents with different malocclusion types. Methods: Thirty-two adolescents (age: 10-15 years) were recruited. The participants were divided into three groups according to Angle Classification as Angle Class I/control group (n= 10), Angle Class II (n= 12), and Angle Class III (n= 10). Cranio-cervical postural assessments were conducted using a 'photographic posture analysis' method based on three substantial postural angles (sagittal head angle, cervical angle and shoulder angle). Activations of Masseter, Temporalis Anterior, Sternocleidomastoid, Cervical Erector Spinae and Upper Trapezius muscles were assessed by using surface electromyography at both sitting and standing in the resting position of the mandibula, during maximal clenching and chewing.