Topolojik gruplar için homotopi teorisi
Homotopy theory for topological groups
- Tez No: 200132
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada Topolojik gruplar için homotopi teorisi verildi ve bunların bazı özellikleriincelendi.Tezimiz sekiz bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezimizde kullandığımız temel tanım ve kavramlar sunuldu. İkinci bölümdeS â uzaylarından ve S â homotopiden bahsedildi. Üçüncü bölümde S â geri çekilim verildi. Dördüncübölümde S â dönüşümlerinin sınıfları için on özellik verildi bir sonraki bölümde ise bu özellikleriincelendi. Altıncı bölümde S â büzülebilirlik verildi yedinci ve sekizinci bölümde SX â fabreyşın vecofabreyşın verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis homotopy theory is described for topology groups and these some properties arestudied.The thesis is consists of eight chapters.In the first chapter basic definitions and concepts are given that these will be used in theothers chapters. S -space and S -homotopy are mentioned in the second chapter. In the third chapterS -retraction is introduced. In the fourth chapter ten properties are presented for the classes ofS -maps and these properties are studied in the following chapters.In the two last chapters, S -contractible and SX â -fibration and cofibrationsare examined.