Simpleksel öndemetler
Simplicial presheaves
- Tez No: 68010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Cebirsel Topolojide geniş bir yere sahip olan simpleks, kompleks, simpleksel kümeler kategorisi ve simpleksel öndemetlerin bir derlemesi yapılmıştır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanacağımız simpleks ve kompleks kavramı ile bunların bazı özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, kategori, simpleksel küme, simpleksel lifleme ile simpleksel kümeler kategorisindeki nesneler arasındaki homotopi verilerek homotopi grupları teşkil edilmiştir. Üçüncü bölümde, Grothendieck topoloji ve site kavramı tanıtılmış ve bu sitede simpleksel öndemet kavramı verilmiştir. Ayrıca simpleksel öndemetlerin kategorisi ve bu kategoride homotopi teorisi için fibrant nesnelerin kategorisi oluşturulmuştur. Bilim Kodu :403. 04. 01 Anahtar Kelimeler : Simpleksel kümeler, Simpleksel öndemet, simpleksel liflemeler
Özet (Çeviri)
This thesis gives very deep and large survey about the notions of simplex, complex, the category of simplicial sets and simplicial presheaves which are very important area in the algebraic topology. It is divided into three chapters. The first chapter contains the notions of simplex and complex with the some properties of them. The second chapter devoted to category of simplicial sets, the simplicial fibration and the homotopies among the objects in the category of simplicial sets. It also includes the costruction of the homotopy groups. In the third chapter the Grothendieck 's topology and the notion of site are introduced and the notion of simplicial presheaves is given in this notion of site. Besides, the category of the fibrant objects has been constructed for the category of simplicial presheaves and the homotopy theory this category. Science Code : 403. 04. 01 Key Words : Simplicial sets, Simplicial presheaves, Simplicial fibration