Yeni bir nan-newtonyen akışkan için bazı özel geometrilere ait analitik çözümler
Some analitycal solutions for the non-newtonyen fluids
  1. Tez No: 200136
  2. Yazar: PINAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR SOLMAZ, PROF.DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Al Zahrani tarafından ortaya atılan genel bir hiperbolik non-Newtonyen akışkan modeli ele alındı ve üçayrı akış geometrisi için uygulanmıştır. lk olarak boru içi akış incelenmiştir. Analitik çözüm ortayakonulmuştur. Ardından paralel plakalar arası akış durumu göz önüne alınmıştır ve burada da analitikçözüm yapılmıştır. ki akış geometrisi için analitik çözümler integral formda gösterilmiştir ve hız profiliile debi denklemleri sayısal olarak çözülmüştür. Model içinde yer alan n parametresinin değişikdeğerleri için hız ve debideki değişimler tartışılmıştır. Son olarak içi içe geçmiş iki boru arasındaki akışdurumu ele alınmıştır. Bu akış durumunda elde edilen diferansiyel denklem, sayısal olarak Runge -Kutta metodu ile çözülmüştür. Boruların hızlarının ve çaplarının oranı ile model içindeki nparametresinin değişimlerinin etkisi tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Hiperbolik non-Newtonyen Akışkan, Boru çi Akış, Paralel Plakalar Arası Akış,ç çe Geçmiş ki Boru Arasındaki AkışI
Özet (Çeviri)
A new generalized hyperbolic non-Newtonian fluid model first proposed by Al-Zahrani is applied tospecial flow geometries. Firstly,considering in-pipe flow, an analytical solution is proposed.Secondly,the analytical solution fort he flow between two parallel plates. For the first two cases, analyticalsolutions are presented in integral forms and the velocity profiles and discharges are calculated bynumerically evaluating the integrals. Changes of velocities and discharges with the power index n ofthe model are analyzed. Finally, flow between rotating cylinders is considered. For this type of flow,the differential equation is solved by Runge-Kutta method combined with shooting. Effects of differentvalues of rotation ratios and diameter ratios of two cylinders and power index n are discussed.Keywords : Hyperbolic Non-Newtonian Fluid, Pipe Flow, Parallel Plate Flow, Flow between RotatingCylindersI