Ev buzdolabının verim analizi
Performance analysis of a refrigerator
  1. Tez No: 200135
  2. Yazar: VOLKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, buzdolabı elek tr ik devr esine bir anahtarla bağlanank ondansatör ün, soğutma sistemi per for mans par am etr eler i üzer ine olan etk ileriincelenmiş ve k ondansatör süz dur um la k ar şılaşt ır ılm ıştır . nceleme soğutma sistemik ar ar lı dur uma eriştiğinde yapılmıştır. Isıl yük olar ak f ar k lı güçlerde ve sayıdaevapor atör e yerleştir ilen flamanlı ampuller k ullanılmıştır, böylece yük değerininsabit k alması sağlanmıştır . Ayr ıca sistemde önemli nok talar a sıcak lık ve basıncıölçmek için algılayıcılar sabitlenmiştir . Evapor atör e yer leştir ilen far k lı yük leraltında buzdolabı belli bir süre çalıştırılar ak sis tem in k ar ar lı hale gelm esisağlanm ıştır . S istem k ar ar lı hale geldiği andak i basınç ve sıcak lık değerleriok unarak k aydedilm iştir .Sistemdek i sıcak lık ve basınç ölçümü öncelik le k ondansatör devr eyegir meden yapılm ıştır ve ölçülen sonuçlar k aydedilmiştir. Yapılan bu işlem lerevapor atör e far k lı yük t ek i ampuller yer leşt ir iler ek sistem k ar arlı hale gelene k adardevam etmiştir . Çık an sonuçlar `E ngineer ing Equation S olver' ( EE S) m ühendislikpr ogr am ı k ullanılar ak s istemdek i k om pr esör gir iş ve çık ışında, yoğuş tur ucuçık ışında ve evapor atör girişindek i entalpi değer ler i bulunm uştur. B ulunanentalpiler daha sonr a sistemde soğutulan or tamdan çek ilen ısıyı, çevr eye atılanısıyı, k ompr esör gücünü ve özellik le soğutm a sistem inin et k inlik k atsayısını bulmakiçin k ullanılmıştır . Daha sonra sistemde k ondansatör devr eye sok ular akk ondansatör devr ede olmadan yapılan işlemlerin aynısı yapılm ıştır ve her ik i dur umsonuçlar ı k ar şılaştır ılmıştır. Kar şılaştırılan bazı önemli par am etr eler k om presörgücü, soğutulan or tamdan çek ilen ısı, çev reye atılan ısı ve özellik le etk inlikk ats ayısı olm uşt ur .Soğut ulan or tamdan çek ilen ısılar k ar şılaştır ıldığında k ondansatör devr eyealındığında soğutulan or tamdan yani evapor atör den ( buzluk ) çek ilen ısı mik tarında%0,4 ar tış olmak tadır .Sistemin diğer bir önem li par ametr esi olan k ompr esör güçler inin or talamak ar şılaştır ılm ası sonucunda k ondansat ör devr edeyk en k ompr esör işinin yak laşık%15 ar tığı belir lenmiştir .S istemin en önem li per for mans par ametr esi olan etk inlik k atsayısı isek ondansatör lü dur um da or talama k ondansatör süz dur uma göre %12 düşmüştür , vebu nedenle buzdolabının ak t if güç tük etimi ar tmıştır . B unun en önemlinedenlerinden bir isi elek tr ik devr esine bağlı k ondansatör ün sistemde devam lı ak tifhalde k alar ak k ompr esör işini ar tır m asından k aynak lanmak tadır .Anaht ar kelimeler : Etk inlik k atsayısı, k ondansatör , soğutm a, k om pr esör ,per for mansIX
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of a capac itor w hich is connected t o a r efr iger atorcom pressor elec tr ical cir cuit w it h a sw itch on the per for manc e par ameter s wer eexam ined and c om par ed w ith cases w ith and w it hout t he capacit or . Theexper im ental investigation was car r ied out when the cooling system r eached tosteady state. Var ious number of incandescent light bulbs w ith diff er ent pow erratings installed in an evapor ator , wer e used as therm al load, and thus load valuesrem ained to be constant dur ing operation. A lso sens or s at m ajor locat ions wer epositioned to m easur e t he temper at ur es and pr essures. The steady state w asreached by oper ating the r efr iger ator af ter a cert ain per iod of tim e under diff er entther m al load values. W hen the s ystem r eached to the steady state oper ation,pr essur e and temper at ur e values w er e m easur ed and r ecor ded manually.Tem per ature and pr essur e m easur ements wer e car r ied out w hile thecapacit or w as off, and the data w er e s aved. These oper ations w er e continued byinstalling different num ber of light bulbs to obtain differ ent load values into theevapor ator until the system reached to the steady stat e. Enthalpy values at inletsand outlet s of the compr essor , the condenser , and the evapor ator w er e deter minedby enter ing the data obt ained int o an engineer ing s oft war e called as ? Engineer ingEquation Solver ? ( EES) . These ent halpies w er e used to deter mine the heat rem ovedfr om the r efr iger ated space, the heat r ejected to the sur r ounding envir onment , thew or k input to the com pr essor , and as w ell as the coefficient of per form ance of therefr iger ator . Then the capacitor was tak en int o the c om pr essor elec tr ical cir cuit,and the same type of measur ements at w hich t he capacitor w as off, w er e m adeagain, and r esults at both cases, with and w ithout t he capacitor , w er e com par ed.Some major par ameter s w er e the com pressor w ork input, the heat r emoved fr omthe r efr iger at ed space, the heat r ejected to the sur r ounding envir onm ent, andespecially t he coefficient of per for mance of the r efr iger ator .W hen compar ing the amounts of the heat r em oved fr om the r efr igeratedspace, it w as shown that the am ount w as incr eased by 0,4% w hile t he capacitorw as on.It was deter mined that t he com pr essor w or k , one of the other im por tantsystem par am eters, w as incr eased by 15% w hile the capacitor w as on.The coefficient of per for mance w hich is t he m ost im por tant perfor mancepar ameter of the system in the case of the capacitor w as decr eased by 12% w ithrespect t o the case w ithout capacitor , and therefor e the active pow er consumptionof the r efr iger ator incr eased.Key Word s : Coefficient of per for mance, capacit or , cooling, c om pr essor ,per for manceX