Monte Carlo tekniği kullanılarak I-125 brakiterapi kaynaklarının etrafındaki doz dağılımının fantom boyutlarına bağımlılığının incelenmesi
A study on influence the phantom dimensions of the dose values around of the I-125 brachytherapy sources by using Monte Carlo technique
  1. Tez No: 200142
  2. Yazar: SEBİLE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, her birinin boyutları farklı olan dört tane kübik su fantomlarının merkezine125ayrı ayrı yerleştirilen I kaynağının, brakiterapi uygulamalarında kullanılmakta olan iki farklı modelikullanılarak, her bir durumda kaynağı çevreleyen ortamda değişik noktalardaki doz değerlerihesaplanmış ve fantom boyutlarının herhangi bir noktadaki doz değerini ne kadar etkilediğibelirlenmiştir. İncelenen modeller Amersham 6711 OncoSeed ve Imagyn IsoSTAR'dır. Ayrıca125Amersham 6711 OncoSeed I kaynağı, 10cm kenar uzunluğuna sahip kübik su fantomununmerkezinden kaynak uzun ekseni ve kaynak dik ekseni üzerinde 1 ile 4 cm arasında farklıdeğerlerde hareket ettirilerek bu değişimden fantom içerisindeki belirli noktalarda dozun nasıletkilendiği incelendi.125Doz değerleri gerçek bir I kaynağı ve etrafını çevreleyen fantomun, çoklu geometritekniği kullanılarak, bilgisayarda birebir modellenmesi ve bu geometride fotonların Monte Carlotekniği kullanılarak izlenmesi yoluyla hesaplandı. Bu hesaplamaları gerçekleştirebilmek için,EGSnrc Monte Carlo kod sistemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study for 125I brachytherapy seed sources, the influence of phantom dimensions ondose values were calculated by using a number of cubic water phantoms with variable sidelengths. In each calculation, the source was positioned at the center of the phantom. Two differentseed models were used. Namely, Amersham 6711 OncoSeed and Imagyn IsoSTAR. In addition,the source was translated from 1 to 4 cm along both long axis and transverse axis of the source inorder to calculate the variation of dose at selected points in the phantom.Dose values were calculated by using EGSnrc Monte Carlo code. The geometries of 125Iseeds and surrounding medium were modeled by using Yegin's multi-geometry package.125Keywords : Brachytherapy, Multi-geometry teknique, EGSnrc, I, Monte Carlo.