Coğrafi bilgi sistemiyle yapısal verilerin incelenmesi
Analysis of structural data with geographical information system
  1. Tez No: 200170
  2. Yazar: ÇETİN KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziCOĞRAF B LG S STEM YLEYAPISAL VER LER N NCELENMESÇetin KAYAFırat ÜniversitesiFen Bilimleri Enstitüsünşaat Mühendisliği Anabilim Dalı2007, Sayfa : 35CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri); mekansal ve mekansal olmayan verilerin arasında ilişki kuranve gerekli sorgulamaları yapabilen bir bilgi sistemidir. Kullanım alanı geniş olan CBS; sahip olduğubu özelliklerin yanı sıra aynı anda pek çok kullanıcının CBS ortamındaki verilere dahil olabilmesineimkan tanımaktadır. CBS ile yapısal unsurlar incelenebilir ve kullanıcıların hızlı, doğru ve etkin kararalması sağlanabilir.Çalışmaya altlık teşkil edecek harita bilgisayar ortamına aktarılarak oluşturulmuştur. Ayrıca,çalışma alanı olarak Elazığ il sınırları içerisinde bir bölge seçilmiştir. Bu bölgeye ait haritalarbilgisayar ortamına aktarılarak sayısal arazi modeli oluşturulmuştur. Çalışma alanında bulunanmahalle, ada-parsel, sokak, bina, daire ve kişilere ait öz nitelik verileri oluşturulmuştur. Ayrıca öznitelik verilerine ek olarak büyük öneme sahip yapısal risk unsurları da bilgi sistemine dahiledilmiştir. Bütün veriler CBS ile gerekli sorgulamalara tabi tutulmuştur. CBS ortamında oluşturulanveri tabanı özellikleri kullanılarak gerekli sorgulamaları yapacak ortam hazırlanmıştır. Bu amaçlaverilerin toplanıp, depolanması ve sorgulanması için yazılım aracı olarak NetCAD/GIS programıkullanılmıştır. Veri tabanı olarak Microsoft Access ve rapor alma işleminde ise Microsoft Excelkullanılmıştır. Bütün bu veriler CBS ile gerekli sorgulamalara tabi tutulmuştur.Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemi, Yapısal Risk Unsurları, Veri Tabanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisANALYSIS OF STRUCTURAL DATA WITH GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMÇetin KAYAFırat UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Civil Engineering2007, Page : 35GIS (Geographical Information System); is an information system which can do the essentialqueries and can put relation between spatial and aspatial data. GIS having a large field of usage maintain?s many users to be included in the data at GIS at the same time. Structural elements can besearched, and the users can take rapid, correct, and effective decisions.The map to be the resource for the research was made on the computer. Moreover, an area inthe city boundaries of Elazığ was chosen as studying area. A digital terrain model was done bytransferring the maps of this area in to computer. Attribute data belonging to the people, buildings,flats, streets and districts in the studying area were collected. In addition to attribute data, structuralrisk factors which are very important were included in this information system. All of the data wereexposed to quires with GIS. The environment which will do the essential quiries was prepared byusing the database features done with GIS. So, NetCAD/GIS program was used as a software forcollecting, storing and inquiring of the data. Microsoft Excel was used to take report, and MicrosoftAccess was used as database. All of these data were exposed to the essential queries with GIS.Keywords : Geographical Information System, Structural risk elements, Database.