Yapım şirektlerinde satın alma
Purchasing in construction firms
  1. Tez No: 200197
  2. Yazar: ZİYA ONUR KESİMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL ORAL, Y.DOÇ.DR. GÜLGÜN MISTIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
iÖZETBu çalışmanın amacı inşaat sektöründe satın alma kavramının önemini araştırmakve satın almanın isabetli yapılabilmesi için çeşitli önerilerde bununmak, özellikle satınalma yönetmeliklerinin daha işlevsel hale nasıl gelebileceğini değerlendirmektir.Yapılan araştırmalarda önceki çalışmalar incelenmiş, literatür taraması yapılmışve inşaat şirketlerinin satın almaya bakış açıları saptanmaya çalışılmıştır. Satın almanıntanımı, şirketler için satın almanın gerekliliği ve etkin satın alma stratejileri araştırılmışve bu sonuçlar değerlendirilmiştir.İnşaat sektöründe satın almanın yerini belirlemek için küçük, orta ve büyükölçekli şirketleri içeren bir anket çalışması yapılmış, anketten elde edilen sonuçlara veistatistiksel analizlere göre, satın almanın şirketler açısından son derece önemli olduğugözlenmiştir. Sonuç ve öneriler için de anket sonuçları, literatür taramasından alınanveriler ve önceki çalışmalar birarada değerlendirilmiş ve etkin satın alma için önerilersunulmuştur.2007, 92 sayfaAnahtar kelimeler : Satın alma, satın alma yönetmelikleri, istatistiksel analiz, inşaatsektörü
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe aim of this study is to research the importance of the concept of purchasing,to recommend for appropriate purchasing and especially to utilize on the fact that, howthe purchasing regulations become more functional.During the researches, previous studies were investigated, literature survey wascarried out and the point of view of the construction companies to purchasing was tried tobe determined. Definition of purchasing, necessity of purchasing for companies andeffective purchasing strategies were investigated and the solutions were evaluated.To determine the position of purchasing for construciton companies a publicsurvey was done to the construction companies comprising of small, medium and bigscale of companies and according to the results of the survey and statistical analysis, it isobserved that purchasing is very important for the companies. For conclusion andsuggestions, public survey results, datas obtained from literature survey and previousstudies were evaluated all together and suggestions for effective purchasing werepresented.2007, 92 pagesKey vocabulary : Purchasing, purchasing regulations, statistical analysis, constrcutionsector