Kırklareli, Demirköy Ottoman ironworks: A technological investigation
Kırklareli, Demirköy Osmanlı demir işçiliği: Teknolojik inceleme
- Tez No: 200235
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Archaeometry, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma disiplinlerarası bir endüstriyel arkeoloji projesinin parçasıdır. Projenin amacı 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı demir üretim teknolojilerinin sosyal, ekonomik ve teknik yönünü araştırmaktı. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de Geç Osmanlı Dönemi'ne ait tek demir üretim merkezinin bulunduğu Kırklareli, Demirköy'de (eski adıyla Samokovcuk) yüzey araştırmaları, arkeolojik kazılar ve arşiv çalışmaları yapıldı. Hem yüzey araştırmaları hem de arkeolojik kazılar sonucu bölgede cevher, ergitme fırınları ve cüruf gibi Osmanlı demirciliğinin önemli kalıntıları ortaya çıkarıldı. Ön çalışmalar bölgede demir cevheri kaynağı olarak yerel hematit ve magnetitli kum kullanıldığını gösterdi. Saha araştırmaları ve arkeolojik kazılar sırasında yüksek fırınlar (Stückofen) ve vigne tipi fırınlar ortaya çıkarıldı. Bu da Demirköy'de, uygun fırınlarda hem dökme hem de dövme demir üretildiğini göstermektedir. Dökme demir genellikle Osmanlı topçuları için top üretmek amacı ile kullanılmıştır. Yumuşak demir ise çivi, nal, tarım araçları ve diğer günlük araç?gereçlerin üretiminde kullanılıyordu. Çevredeki çalışma işliklerinden toplanan cüruf örnekleri genellikle fayalitik yapıdaydı ve bunlar vigne tipi fırın yanürünüdür. Camsı cürufa ise esas demir döküm objelerin üretildiği ana dökümhane çevresinde rastlandı. Arkeolojik kazılarda en çok bulunan metal objeler, oldukça paslanmış dökme ve dövme demir parçaların yanı sıra çivilerdi. Dökme demir objelerde tipik gri dökme demir mikroyapısı gözlemlenirken dövme demir objeleri yumuşak çelik olarak sınıflandırma mümkündü. Yumuşak demir üretiminin arıtma işlemi kullanılarak dökme demirden gerçekleştirildiğini gösteren bir kanıta rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was part of a multidisciplinary industrial archaeology project. The objective of the project was to investigate social, economic and technical aspects of Ottoman iron production technologies during the eighteenth and nineteenth centuries. To reach this goal regional surveys, archaeological excavations and archive studies were carried out at Demirköy (ancient Samakovcuk), Kırklareli, the only remaining iron production and foundry left in Turkey from the Late Ottoman Period. Both the regional surveys and archaeological excavations yielded extensive remains from the Ottoman ironworks including mining ctivities, smelting furnaces and slags. Preliminary analysis indicates that local hematite and magnetite sand were used as the main iron ore source. High furnaces (Stückofen) and bloomery furnaces were discovered during the regional surveys and archaeological excavations. This indicates that both cast iron and wrought iron were produced in appropriate furnaces in Demirköy. Cast iron was mainly used to produce ordinance for the Ottoman artillery. Wrought iron was consumed mainly for domestic needs in the form of nails, horseshoes, farm tools and other implements. Slag samples collected from the peripheral small workshops were mainly fayalitic in nature left from the bloomery furnaces. Glassy slag was collected mainly around the main foundry where the actual casting of iron objects was carried out. Nails were the most abundant metallic objects recovered at archaeological excavations together with few other highly corroded cst and wrought iron implements. Cast iron objects displayed a typical gray cast iron microstructure whereas wrought iron objects can be classified as mild stel. There was no conclusive evidence for the production of wrought iron by a finery process.