Improvement and practical application of single fiber fragmentation test
Tek lif parçalanma testinin geliştirilmesi ve pratik uygulaması
  1. Tez No: 200236
  2. Yazar: BANU TAŞLICA
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tek lif parçalanma testi, elyaf takviyeli plastik kompozitlerin arayüzeylerini incelemek amacıyla kullanılmaktadır. Fakat test henüz yeni gelismeleri incelemek amacıyla endüstriyel uygulamalarda kullanılabilen rutin bir test olmaktan uzaktır. Bu çalısmanın amacı tek lif parçalanma testini pratik ve çabuk bir test haline getirmektir. Bu çalısmada degisik ara yüzey kalitelerini karsılastırmak amacıyla elyaftaki maksimum parça sayılarının kullanılmasına dayalı yeni bir yöntem gelistirilmistir. Bu yöntem zahmetli uzunluk ölçümlerine gerek kalınmadan deneyi birkaç dakikaya indirmektedir. Bu çalısmadaki degisik ticari baglaycıları (sizing) olan E-cam elyafları ile doymamıs poliester reçinesi kullanılarak test örnekleri hazırlanmıstır. Tek lif parçalanma testi makromekanik test sonuçları ile uygun sonuçlar vermistir. Mikroskop görüntüleri yardımıyla kırık çesitleri ve ayrılma konusu üzerinde çalısılmıstır. Atomik kuvvet mikroskobu sonuçları kullanılarak elyaf yüzeyi hakkında daha fazla bilgi edinilmistir. Atomik kuvvet mikroskobu sonuçlarına dayanarak daha iyi arayüzey baglanma kuvveti elde etmek amacıyla yeni gelistirmeler yapılmıstır. lk gelistirme matrikse baglayıcı olarak degisik yüzdelerde metakrilsilan karıstırılması ile yapılmıstır. Yüksek yüzdeli örnekler baglanma kuvvetini artırırken matriksin mekanik mukavemetini düsürmüstür. kinci gelistirme 3-aminopropiltrietoksisilanın doymamıs polyestere Michael katılma reaksiyonu ile baglanmasıyla yapılmıstır. Ürünün karakterizasyonu 1H NMR spektroskopi ile yapılmıstır. Tek lif parçalanma testi sonucunda, 3-aminopropiltrietoksisilan katılmıs polyester ile yapılan test örneklerinde maksimum kırık sayıları oldukça yüksek çıkmıstır. Bu sonuç aminosilan katılmıs polyester matriks ile daha kaliteli ara yüzey elde edildigini göstermistir.
Özet (Çeviri)
The single fiber fragmentation test (SFFT) has been used to investigate the interphase in fiber-reinforced composites. However SFFT is still far from a routine test for industrial applications. The aim of this work is to turn SFFT into a practical, quick test. A new approach was developed for SFFT based on the usage of the maximum number of fragments on the fiber to compare different fiber-matrix interphase qualities. This approach does not involve length measurements and shortens the experiment time to few minutes. Test samples were prepared by using E-glass fibers with different commercial sizings and unsaturated polyester resin. SFFT results were in good agreement with the macromechanical test results. The crack modes and debonding phenomena were examined from the microscopic images. Atomic force microscope (AFM) images were examined to get a better knowledge about different fiber surfaces. New improvements were developed to get better interphase adhesive strength. The first improvement was done by adding methacryl silane as coupling agent to the matrix resin directly in different percentages. Higher percentages resulted with higher quality on the adhesive strength but decreased the mechanical properties of the matrix. The second improvement was done by addition of 3-aminopropyltriethoxysilane to unsaturated polyester via Michael addition reaction. Characterization of the product was done by 1H NMR spectroscopy. The results of SFFT showed that the maximum numbers of fragments for the samples prepared from 3-aminopropyltriethoxysilylated polyester are quite high. That means better interphase quality was achieved by aminosilylated polyester matrix.