Reactive polymeric platforms
Reaktif polimerik platformlar
- Tez No: 200238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL, YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Reaktif guruplara sahip polimerlerin sentezi biyokonjugasyon alanındaki uygulamalar nedeniyle çok aktif bir arastırma konusudur. Polimer zinciri üzerindeki reaksiyonları yapabilmek için en az iki veya üç adım gerektiren dönüsümlerin yapılması gereklidir. Polimer zincirleri üzerinde tepkime yapmak ise veriminin ölçülememesi, istenmeyen yan tepkimeler olusması gibi zorluklar doğurur. Bu zorluklara çözüm bulmak adına, bu arastırmada gerek biyolojik alanda gerekse malzeme biliminde uygulama alanı bulabilecek polimerler sentezlenmistir. Bu arastırmada kullanılan yöntem ile reaktif grup olarak maleimid fonksiyonel grubunu barındıran ve biokonjugasyon alanında kullanılabilecek yeni monoblok kopolimerler sentezlenmistir. Bu yönteme ek olarak, iki farklı reaktif grubu bünyesinde barındıran polimerlerin sentezi üzerinde de çalısılmıstır. Bu sentez ile, reaktif grup olarak maleimid ve succinimid birimlerini kullanarak farklı iki molekülle konjugasyon olanağı sağlayan polimerler elde edilmistir. Bu çalısmanın bir uzantısı olarak bünyesinde iki farklı reaktif fonksiyonel grup barındıran polimerler sentezlenmistir. Bu fonksiyonel gruplar, tiol reaktif meleimide ve amin reaktif succinimid grupları olarak seçilmistir. Bu polimerin oktan tiol ile reaksiyonu sonucunda tiol gruplarının maleimid grupları ile seçici olarak konjugasyon yaptığı gözlemlenmistir. ?kinci bölümde, sentezlenen polimerler biyomoleküllerin bağlanabilmesi için farklı yüzeyler üzerinde ince filmler olarak hazırlanmıstır. Bu ince filmlerle konjugasyon yapılabileceğini göstermek amacıyla, yüzeyler ilk olarak floresan özelliğe sahip boyalar ile konjuge edilmis ve basarılı sonuçlar gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of polymers bearing reactive functional groups is an active area of research due to their potential applications in interdisciplinary areas such as biomaterials, material science and drug delivery. Most of the methods for accessing polymers containing reactive maleimide groups as side chains have relied on a single or multistep transformations of the functional groups in the parent polymer obtained after the polymerization reaction. Nonquantitative nature of such transformations and possible side reactions, coupled with the difficulty in reliable quantification makes it highly desirable to develop alternative methods. The methodology developed provides easy access to polymers decorated with maleimides as `reactive? functional groups. The design involves synthesis of a conceptually novel acrylate based `latent ? reactive? monomer where the maleimide double bond is protected using a Diels-Alder reaction. After the polymerization reaction, thermally induced retro Diels-Alder cycloreversion reaction quantitatively converts the protected maleimide units to their reaction form. Thus obtained reactive polymer was conjugated with octanethiol to demonstrate efficient reactivity of the maleimide side chains of the polymer. As an extension of this work, polymers containing two orthogonal functional groups as side chains, namely thiol reactive maleimide and amine reactive succinimide units were synthesized. Selective functionalization of the maleimide side chains in presence of succinimide groups by addition of octanethiol was achieved. In the second part of the study, the reactive polymers were used to fabricate reactive micro arrays via a low-cost and efficient method, namely, micro contact printing. These micro arrays were labeled with a thiol containing fluorescent-dye to show that these surfaces can be used for immobilization purposes.