Determination and assesment of shear strength parameters of sand with tire waste inclusions
Atık lastik ilaveli kumun kesme kuvveti parametrelerinin bulunması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 200257
  2. Yazar: VOLKAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lastik atıklarını hafif ağırlıklı yapı malzemesi olarak kullanmak, onlardan faydalanmak için iyi bir seçenektir. Böylece birçok ekonomik, çevresel ve teknik avantaj sağlanabilir. Atık lastikler, yapı malzemesi olarak kullanılabilmeleri için işlemlerden geçirilir ve değişik boyutları oluşturulur. Şu zamana kadar atık lastikler hakkında birçok çalışma yapılmasına rağmen hala tam olarak kuvvet parametreleri ve çeşitli özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, atık lastikle mevcut kumun kuvvetlendirilme olasılığının incelenmesidir. Kuru kum, lastik kırpıntıları ile karıştırıldı ve bu karışımlara büyük ölçekli direk kesme deneyleri uygulandı. Kesme kuvveti üzerindeki etkilerini incelemek için şu faktörler incelendi; normal basınç, atık lastik şekli ve miktarı. Deneysel sonuçların ışığında atık lastiklerin kumla kullanımının kesme kuvveti parametrelerini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using tire wastes as lightweight material in constructions is a good alternative to benefit them rather than disposing as waste. Thus, many economical, environmental and technical advantages are gained. To use tire wastes as construction materials, they are processed and different sizes of tire wastes are produced. Until now many studies have been done but it is still not very clear about the shear strength parameters and characteristics of tire wastes. The objective of this study is to investigate the possibility of using tire wastes to reinforce sand. Large-scale direct shear tests were conducted on the mixtures of dry sand, tire crumb and tire buffings. The following factors were studied to evaluate their influence on shear strength; normal stress, tire waste shape and tire waste content. On the basis of experimental results, it is seen that the inclusion of tire waste to the sand increased the shear strength parameters.