Kamera kullanılarak görüntü işleme yoluyla gerçek zamanlı güvenlik uygulaması
Real time security application with image processing using camera
  1. Tez No: 200290
  2. Yazar: ATINÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Görüntü ileme; dijital olarak alınan görüntülerin ilenerek özelliklerinin ve yapılarının deitirilmesini, gelitirilmesini ve bu görüntüler vasıtasıyla analizlerin yapılmasını salayan teknolojidir. Modern teknoloji, herhangi bir görüntünün (fotoraf veya video) girdi olarak kullanılarak istenilen özellikte bir baka görüntünün veya girdi olarak kullanılan görüntü ile ilgili verilerin elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Görüntü ileme ile bir görüntünün rengi, parlaklıı, boyutu, yapısı gibi özellikleri uygun yazılımlar kullanılarak deitirilebilir, gelitirilebilir ve analiz edilebilir. Bu yazılımlar, dijital ortama aktarılan görüntülerdeki bozuklukların giderilmesi ve daha kaliteli görüntü almak için kullanılabilecei gibi nesnelerin tanımlanması, hareketli ve hareketsiz nesnelerin ayrıtırılması gibi bir çok amaç için de kullanılabilir. Farklı formatlarda görüntülerin kullanıldıı her sektöre uygun çözümlerin üretilmesini salayan görüntü ileme; güvenlikten astronomiye, savunma sanayiinden kalite kontrolüne kadar sayısız alanda kullanılabilir. Görüntülerde hareketin analizi konusu, gelien teknolojiyle beraber askeri, biyolojik, corafik, tarımsal inceleme ve uydu fotoraflarının yorumlanması gibi bir çok uygulama alanında yer bulmutur. Bunlar gibi dı ortam problemlerinin çözümlenmesinde hareket analizi yöntemlerinin kullanılması, verimlilii artırıp harcanan zaman ve malzemeden kazanç salamaktadır. Hareket analizi, görüntülerin yorumlanması, ilenmesi ve sıkıtırılması gibi uygulama alanlarında kullanılan temel tekniklerden biridir. Bu çalımada, kamera kullanılarak cihazdan alınan ardıık görüntülerde hareketin analizi için kullanılan yöntemler incelenip uygulanarak; elde edilen sonuçlar tartıılmıtır. Bu yöntemler Arka Plan Farkı Yöntemleri ve statiksel Yöntemler olmak üzere iki kategori de incelenmitir. Uygulamada görüntüler arasında piksel farkları karılatırılarak gerçek zamanlı bir güvenlik uygulaması gerçekletirilmitir.
Özet (Çeviri)
Image Processing is a technology that image properties and structures are processed with changes, improvement for data analysis. The modern technology provide important data with using photo and video inputs. Using image processing an image color, brightness, dimensions and any other structure can be changed, improved and made analysis by using appropriate softwares. These software are used for the image reconstruction which are transferred to digital athmosphere. These images have some spoiled parts and for this we can rearrange these photos with imag processing. Image processing is used in security, astronomy, defensive, industry and quaility control centers. The motion anaysis subject is being in some application areas that is interpreted for military, biyological, geographic, agrarian photos. Like these, problems are analyzed with using motion analysis methods and that bring fertility. With this solution we can gain time and material. Motion analysis is one of the major techniques which is used in applications related with interpretation, processing and compressing digital images. In this thesis, methods that are widely used fort he motion detection in a moving picture sequence, were studied and implemented, and their performances were discussed. These methods were investigated under two major headings namely background subtraction methods and statistical methods. In this application i have compared pixel differences between images, for appliying security application.