SMSC veri ambarı hazırlanması
SMSC datawarehouse development
  1. Tez No: 200291
  2. Yazar: İLKER FUAT ALSAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
SMSC (Short Message Service Center)' nin, SMS göndermekten sorumlu olan iki adet sunucusu bulunmaktadır Bunların isimleri; SMTT21 ve SMTT31' dir. Bu sunucuların her biri ücretlendirme dosyaları üretmektedir. Bir A abonesinin, SMS atmasıyla veya bir servis üzerinden, bir B abonesine SMS atılmasıyla, bir ücretlendirme kaydı üretilir. Her 5 dakikada bir ise üretilen ücretlendirme kayıtları, sunucu üzerinde bulunan ücretlendirme dosyalarına yazılmaktadır. SMSC üzerinde tutulan bir günlük SMS (Short Message) verileri yaklaşık olarak 20-30 Gigabyte' lık yer kaplamakta ve işletim sistemi üzerinde bulunan dosyalara yazılarak saklanmaktadır. 4-5 aylık veri için, yaklaşık olarak 4 Terabyte' lık bir disk alanına ihtiyaç duyulmakta ve bu da 7-8 milyar SMS kayıdının saklanması anlamına gelmektedir. Bu kadar büyük verinin dosya ortamında işlenmesi, hatta analiz edilmesi pratikte mümkün olmayacaktır. SMSC' nin performansını düşürmemek için bu veriler sistemin kullanacağı bir veri tabanına yazılmamaktadır. Bu nedenle, SMS veri ambarının hazırlanması ile tüm SMS' lerin en iyi biçimde analiz edilmesi, her türlü istatistiğin alınması sadece birkaç dakika içerisinde yapılabilecektir. Elde edilen analizlerden yola çıkılarak SMSC' nin daha verimli çalışması ve abone şikayetlerini kısa zamanda çözümleyerek müşteri memnuniyeti sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
SMSC (Short Message Service Center) consists of two servers named SMTT21 and SMTT31 for sending SMS. CDRs (Call Detail Record) are produced by these servers. When A-number sends a SMS or when B-number receives a SMS from any sms service, CDRs will be generated by SMSC. These CDRs are generated as files on the related server every five minutes. CDR files on the SMSC takes approximately 20-30 Gigabyte space on the disk for each day. SMSC datawarehouse should need 4 Terabyte disk space to store data for 4-5 months so 7?8 billion SMS are stored. Processing or analysing these much of data in files is not practically possible. Storing data in a database will be a better option. But, not to affect SMSC server performance negatively, this database cannot be on server itself. Therefore, creating a datawarehouse to store these sms data will provide better data analyzing, fast answering to statistical questions on data This data analysis allows SMSC to work properly and it could be solved subscriber problems as soon as possible