Karakter tanıma
Character recognition
  1. Tez No: 200289
  2. Yazar: METİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriste genel olarak zeka kavramı üstünde durulmustur. Yapay zeka kavramından yapay sinir agları konusuna geçilmistir. Yapay sinir aglarının kullanım amaçları, avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmistir. Bu asamada yapay sinir agları kavramının olusumunu gerçeklestiren biyolojik sinir agından söz edilmistir. Yapay sinir aglarının kullanıldıgı alanlar ve uygulamaları söz konusu olmustur. Yapay sinir aglarının tarihsel gelisimi ve yapılan çalısmalar da dikkate alınmıstır. Ayrıca yapay sinir agları kavramını olusturan matematiksel fonksiyonlar göz önüne alınmıstır. Adım adım bu fonksiyondan çıkan formüller ile program kodlaması için temel yapı meydana getirilmistir. Yapay sinir aglarını olusturan islem elemanları, giris katmanı, ara katman ve çıkıs katmanı ayrıntılı bir sekilde göz önüne alınmıstır. Bu asamada, agırlıklardan ve kullanılan transfer fonksiyonlarından bahsedilmistir. Karakter tanımaya yönelik olarak gelistirilmis ve C#'da kodlanan programın akıs seması verilmistir. Programda kullanılan degiskenler ve matematiksel islem yapısı da akıs semasında yer almıstır. Akıs semasının ardından yazılmıs olan programın detayı alınmıstır. Programın çalısması için gerekli olan bazı degiskenler program içinde tanımlanmıs ve degerleri atanmıstır. Örnegin: ara katmandaki ve çıkıs katmanındaki islem elemanı sayısı gibi. terasyon sayısı gibi bazı degiskenler ise programın çalısması asamasında dısarıdan girilmistir. Daha önceden Türk Alfabesi'ndeki 29 büyük ve 29 küçük harfe karsılık gelen matris yapısı hazırlanmıs ve dosya olarak programın içinde yer almıstır. Bu girislere karsılık olarak gelen çıkıs matrisi de (dosya) programda tanımlanarak yer almıstır. Programda islem elemanları üstündeki agırlıklar ilk önce rasgele (random) alınmıstır. terasyon sayısına kadar giris ve çıkıslar birlikte degerlendirilip agırlıklara son hali verilmistir. Ayrıca programın bu asamasından sonra belli periyotlarla olusan hata sayısal olarak gösterilip grafigi de verilmistir. Tez çalısması boyunca kullanılan bilgisayarda iterasyon sayısı en fazla 100000 degeri almıstır. Giris olarak verilen harfe ait matris, programda degerlendirilip programın çıktısı olan ilgili büyük yada küçük harf, çıkısta görüntülenmistir. Bütün bu islemler boyunca kullanılan program konsol ortamında çalıstırılmıstır. Genel olarak yapay sinir agları kavramı tekrar incelenip son asamada karakter tanımanın hangi amaçlar için kullanılabilecegi ve programın daha hızlı çalısabilmesi için bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The entry of this thesis contains information about of intelligence. Then it explains artificial neural networks. It gives information of purposes of use , advantage and disadvantage. At this stage it explains concept of about biological neurals. Fields of using and pratices of neural Networks are in question. It explains development of historical and operations of artificial neural networks. And then contains mathematical functions. Step by step basic informations for computer program comes into existence with formulas. It contains constituent of procedure , input section , hidden section and exit section and it gives information about transfer functions and weights. And then it consists flowchart of computer program. This computer program wrote at C# programming language and wrote for character recognition equipment. Flowchart contains variable values and mathematical operations. After flowchart it consists code of computer program. There are some values for running computer program in this section and some values are in the computer program. For example : counts of operation constituent of input and output sections? And some values gives to computer program from outside during running. For example : count of step. Computer program contains structure matrix of Turkish alphabet ( 29 capital letter and 29 lower case ). It contains exit character matrix. The weights take shape as random. And they get last condition after count of step. And then it consists values of error and graphic of error. The maximum count of step is 5000 at this computer program. During running computer program entered 5000 fixed number. Computer program takes inputs after operations it displays capital letter or lowercase. Computer program runs console environment during operations. How can it use and what does it do? Answers of these questions explain (character recognition). And how can computer program more fast? It explains. The end of this thesis contains some summary information