Uçak kara kutusundan alınan kayıtların yapay sinir ağları ile incelenmesi
Analysis of aircraft black box records with artificial neural networks
  1. Tez No: 200294
  2. Yazar: YAŞAR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Wright Kardeslerden baslayarak günümüzde ki süper sonik askeri uçaklara ve jumbo jetlerine kadar havacılık teknolojisinin gelisimi hızlı bir sekilde yükselis gösterdi ve bu konuda beklentiler de arttı. Büyük rekabetlerin yasandıgı sivil hava tasımacılıgında üreticilerin yanısıra operatörlerin de rakiplerine üstünlük kurma çabası piyasa sartlarını zorlastırdı. Daima daha fazla hız, daha fazla menzil ve daha fazla yük tasıma kapasitesinin artırımına ihtiyaç duyuldu. Teknolojik teçhizat ve donanımların gelisiminin ana amacı; performansın artması ve maliyetin azalması olmustur. Bu faktörlerin kesistigi temel nokta ise yakıtın etkili kullanımıdır. Uçagın, pistte ve havadaki hareketi esnasında harcadıgı toplam yakıt miktarının saptanması hava tasımacılıgı ekonomisi açısından çok büyük önem arz etmektedir. Tüketilen yakıt miktarının azaltılması, sistem içersinde yer alan çesitli uçakların yakıt tüketimindeki ve akısındaki profil ve prosedür bakımından özelliklerinin bilinmesiyle dogru orantılıdır. Bu nedenle sürekli degisen ve gelisen bu sektörde arayıslar bitmek bilmemektedir. Bu çalısmada genel olarak uçak kazalarından sonra kaza nedeninin tesbiti amacıyla kullanılan ve bu nedenle; kara haberin habercisi olarak anılan karakutunun genel kullanımının dısına çıkılmıstır. Karakutudan indirilen uçus bilgilerinden, ilgili parametreler alınarak yapay sinir agları ile analizi yapılmıs ve bir hava aracının tüm uçus fazları için ayrı ayrı yakıt tüketimini tahmin eden bir model olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
Begining from Wright Brothers till nowadays? supersonic military airplanes and jumbo jets, the improvement of aviation technology has increased rapidly and the expectations about this area has also increased. In the civil aviation transportation in which big ravalries take place, the struggles of the producers and operators in order to beat their rivals have made the marketting conditions more and more diiffucult. More speed, more range and more capacity for carrying things have always been needed. The main aim of the improvement of the technologic equipments and devices has been to increase the performance and decrease the costs. The main point in the intersection of these factors is the effective use of the fuel. Determining the total fuel consumption of the plane during its movement on the ground and in the air is considered as a very important factor for the air transportation economy. Increasing the amount of fuel consumption has a direct proportion with identifying the features of the planes? fuel consumption and fuel-flow from the point of view of the profiles and procedures. Thus, the constantly changing and developing searches in this area has never come to an end. The general use of black box ?which is known as a messenger of bad news because of its use in identifying the cause of the accidents? has not been applied in this research. After getting the flight informations from the black box, the parameters have been taken and analyzed with their artificial neural networks; then a new model which estimates the fuel consumption of an air vehicle for each flight phase one by one has been forme