Müşteri-ürün takibi
Customer-product control
  1. Tez No: 200295
  2. Yazar: YAHYA BERK MORKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu projenin çalısma mantıgı, programın kullanıcılarına yardımcı olması ve islerini kolaylastırmasıdır. Bitirme projemde, Müsteri-Ürün takip konusunu seçmemin en büyük nedeni yüksek lisans egitimim süresince aldıgım C# derslerine paralel bir ödev olmasıydı. Bu dogrultuda okulda bütün edinilen bilgiler projeye aktarılmıstır. Program, kullanıcıları ortak bir platformdan müsteri ve ürünlerine yenilerini ekliyebilecek, silebilecek, mevcutlarının bilgilerini degistirebilecekleri bir sekilde tasarlanmıstır. Program, kullanımı oldukça basit ve anlasılır bir biçimde tasarlandı. Kurulum bile olmadan .exe uzantılı dosyadan çalısan yazılım, kendisine ayrılmıs Microsoft veritabanı(database), bir Access dosyasına (*.mdb) baglanarak islem yapılmasını saglıyor. Bu veritabanı sadece tanımlı oldugu konumda(path) çalısabilir. Yerinin degistirilmesi ve silinmesi gibi durumlarda hata mesajı alınır. htiyaç duyulan durumlarda kodlarda yapılacak degisikliklerle yeri istenildigi gibi degistirilebilir. Yazılımın kodlarını C# programlama dilinde yorum yazmaya yarayan // ve /* */ isaretleriyle yorum katarak açıklanmıstır. Bu tarz açıklamaların büyük projelerde yardımı çok fazladır. Proje grubundan herhangi birinin yazdıgı kod parçası bir digerininde anlayabilecegi sekilde ve yorum katılarak yazılmıs olmalıdır. Kodları ilk defa inceleyen biri bile kodlayıcının neler yapmak istedigini anlamalıdır. Programda kullanılan pencereler tek bir yolda gitmek yerine isteklere farklı sekilde cevap veriyor. Örnegin müsteri güncelleme ekranında tuslar yardımıyla müsteriden müsteriye ilerlerken, ürün güncelleme ekranında arama yaparak istedigimiz ürüne ulasılıyor. Müsteri günceleme ekranında ileri (>), geri (
Özet (Çeviri)
Running principal of this Project is to be of assistance of users and make their jobs easier. In my project, the most important reason for me to choose Customer-Product Control is a project which is parallel with my C# courses during the my university education. So all my education background is transferred in this project. The Program is coded for inserting, deleting, updating customer-products in shared platform. Usage of the program is coded that is very simple and understandable. It runs from .exe extension file without installing. The program connects to Microsoft database using an Access File (*.mdb) and becomes useable. This database can only run on its defined path.