Betonarme çerçeve sistemlerde dolgu duvarların deprem davranışına katkısı
Contribution of infilling walls to the earthquake behavior in reinforced concrete frame systems
- Tez No: 200296
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada betonarme karkas binalarda genellikle yatay yükler altında hesaba dahil edilmeyen dolgu duvarların deprem etkisi altındaki, etkisinin değerlendirilmesi incelenmiştir. Bu amaç kapsamında, dolgu duvarsız çerçeve, tuğla dolgu duvarlı çerçeve ve gazbeton dolgu duvarlı üç farklı çerçeve sisteminin DBYBHY'e göre tasarım deprem kuvvetleri altında 3 tip örnek ile çözümü yapılmıştır. Öncelikle STA4-CAD programında modellenmiş ve betonarme çözümü yapılmış çerçeve sistemleri elde edilen değerler yardımıyla SAP 2000 programında modellenmesiyle, lineer analiz ve nonlineer analizleri yapılmış ve bu üç çerçeve sisteminde etkiler karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre dolgu duvarların dikkate alınmasıyla yapının performansının ve rijitliğinin daha da arttığı, deprem anında binaya olumlu davranış sergilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of infilling masonry walls, which are not accounted for in the Reinforced Concrete (R/C) structure design, was investigated in R/C frame systems under lateral loads. For this purpose, three different frame systems including bare frame, the frame with bricks infilling masonry walls and the frame with gasconcrete block infilling masonry walls were analyzed under earthquake design loads according to DBYBHY as linear and nonlinear using SAP 2000 programme. The obtained from analysis results were compared with each other systems. The performance and rigidity of structure having infilling masonry walls increased and these were exhibited positive behavior under seismic loads compared to structure having bare frame.