Çeşitli modülasyon tekniklerinin harmonik bozulma üzerindeki etkileri
Effects of various modulation techniques on harmonic distortion
  1. Tez No: 200297
  2. Yazar: MEHMET YUMURTACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYDİ VAKKAS ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Güç sistemlerindeki nonlineer elemanlar, iletim ve dağıtım sistemlerinde ciddi bir harmonik bozulmaya neden olmakta ve tüketiciye verilen enerjinin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kaynak gerilimi, sinüsoidal dahi olsa harmonik üreten yükten dolayı çıkışında harmonikli bileşenler içerir. Bu durumdan baraya bağlı olan diğer yükler de etkilenir. Asenkron motorlar sürme devrelerindeki yarı iletken anahtarlama güç elemanlarından dolayı birer harmonik kaynağıdır İnverterin ürettiği harmonikler kaçınılmaz olduğundan bunların optimizasyonu yoluna gidilmiştir. Bu amaçla, kullanılan yarı iletken güç anahtarlama elemanlarının daha hızlı ve anahtarlama kayıpları az olanları tercih edilirken, inverterlerde kullanılan PWM (Darbe Genişlik Modülasyon) teknikleri de geliştirilmektedir. Bu çalışmada motor kontrolü amacıyla geliştirilmiş olan DSP (Sayısal İşaret İşlemci) kontrolörlerden dsPIC2010 mikro kontrolörü kullanılmıştır. Bu DSP kontrolör ile sinüs PWM (SPWM), kare dalga PWM (KDPWM), taşıyıcı tabanlı uzay vektör PWM (TTSVPWM) ve uzay vektör PWM (SVPWM) teknikleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında dsPIC2010 mikro kontrolörü ile geliştirilen yazılımla değişik PWM teknikleri için inverter çıkışındaki akımlar incelenmiştir. Bu akımların harmonikleri ölçülerek minimum harmoniğe sahip teknik belirlenmiş ve tekniklerin birbirine göre kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear elements in power systems are caused a serious harmonic distortion at transmission and distribution systems, and affected quality of supplying energy to consumer in negative form. Even if source voltage is sinusoidal, its output will include harmonic components due to loads which produce harmonic. Other loads connected to bus are affected from this situation. Each of induction motors is a harmonic source due to semiconductor switching power elements. As harmonics which are produced by inverter are unavoidable, optimization of these is preferred. With this purpose, as they are preferred quicker of used semiconductor power switching elements and less switching loss of its, PWM (Pulse Width Modulation) techniques which are used inverters have developed. In this study, dsPIC2010 micro controller which is one of the DSP (Digital Signal Processor) controllers was used. Sinus PWM (SPWM), square wave PWM (KDPWM), carrier base space vector PWM (TTSVPWM) and space vector PWM (SVPWM) techniques are carried out with this DSP controller. In this thesis study, currents at output of inverter for various PWM techniques are analyzed with software which is developed with micro controller. Technique which has minimum harmonic was determined by measuring harmonics of these currents and comparing of techniques was done according to each other.