Fonksiyon dizilerinin istatistiksel ve ideal yakınsaklığı
Statistical convergence and ideal convergence for sequences of functions
  1. Tez No: 200303
  2. Yazar: UĞUR ULUSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalısmasında, ? de veya herhangi bir metrik uzayda fonksiyon dizilerinin istatistiksel yakınsaklığının ve I -yakınsaklığının değisik çesitleri incelenmistir. (X ,M,? ) ölçüm uzayı üzerinde tanımlı reel değerli ölçülebilir fonksiyonlar için Egorov teoreminin bir istatistiksel versiyonu verilmistir.. Büyük kümeler üzerinde denk-istatistiksel yakınsaklığın düzgün istatistiksel yakınsaklık ile yer değistiremeyeceği gösterilmistir. Ayrıca Riesz teoreminin bazı sonuçları ile ölçüme göre istatistiksel yakınsaklık ve I -yakınsaklık ele alınmıstır. Son olarak ölçüme göre dıs ve iç istatistiksel yakınsaklığın sonlu ölçümler için denk olduğu gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we discuss various kinds of statistical convergence and I-convergence for sequences of functions with values in ? or in a metric space. For real valued measurable functions defined on a measure space (X ,M,? ) , we obtain a statistical version of the Egorov theorem. We show that, in its assertion, equi-statistical convergence on a big set cannot be replaced by uniform statistical convergence. Also, we consider statistical convergence in measure and I-convergence in measure, with some consequences of the Riesz theorem. We prove that outer and inner statistical convergences in measure are equivalent if the measure is finite.