Control of circular cylinder wakes in shallow flow
Sığ suda silindir arkasında oluşan girdabın kontrol edilmesi
- Tez No: 200318
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmayla, silindir arkasına değişik boyutlarda ve değişik pozisyonlarda plakalar yerleştirilerek girdap oluşumlarının kontrolü amaçlanmıştır. Bütün deneylerde 50 mm çapında tek bir silindir ve 4 mm kalınlığında değişik boyutlarda plexiglass plakalar kullanılmştır. Plakaların boyları 25 ile 100 mm arasında 25mm'lik artımlarla değişmektedir. Yükseklikleri ise 6,25 mm, 12,5 mm ve 18.75 mm dir. Silindir ve plaka arasındaki boşluklar 0 ile 100 mm arasında 12,5 mm artımlarla değiştirilmiştir. Deneyler iki ana bölümden oluşmuştur. İlk bölümde silindir ve plakalar kanal içindeki platform üzerine yerleştirilmiştir. İkinci kısımda ise silindir yine platform üzerindeyken, plakalar değişik yüksekliklerde asılı tututlmuştur: plaka alt kenarı ve platform arasındaki boşluk 6,25 mm, 12,5 mm ve 18.75 mm olacak şekilde plakalar asılmıştır. Bu deneylerde yükseklikleri 18.75 mm olan plakalar kullanılmıştır. Deneylerin tamamı 25 mm'lik sığ suda yapılmıştır. Bu çalışma Reynolds sayısı Re= 5000'de parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği kullanılarak yapılmıştır: Anlık ve ortalama hız vektörleri, akım çizgisi, türbülans istatistik değerleri toplamı 300 anlık imageler ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By placing different splitter plates at various locations downstream of a vertical cylinder, the control of vortex shedding behind the cylinder was aimed. The cylinder having outer diameter of 50 mm was used for all experiments. The plate thickness was chosen constant as 4mm. On the other hand, the length of the plate was ranged from 25 mm to 100 mm with 25 mm increments. The heights of plates were 6.25 mm, 12.5 mm and 18.75 mm. The gap between the base of cylinder and the leading edge of the splitter plate was ranged from 0 to 100 mm with 12.5 mm increments. The experiments consisted of two main parts. The splitter plate was placed on to the platform in accord with the cylinder in the water channel and the effect of plate location and plate height on the flow characteristics were investigated in the first part. At the second part of experiments, the splitter plates were hung at different distances from the platform. All experiments were carried out in shallow water having 25 mm water height. Particle Image Velocimetry (PIV) technique was used to measure instantaneous velocity vector field in the wake region at Reynolds number based on cylinder diameter Re=5000.