The effect of various-height plates on flow characteristics in side by side circular cylinders
Değişik yükseklikteki plakaların sıralı silindirler arkasındaki akışa etkisi
  1. Tez No: 256110
  2. Yazar: SEVGİ KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, sığ suda silindirler arkasına plaka yerleştirilerek, oluşan vortex kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Deneyler Çukurova Üniversitesi akışkanlar mekaniği laboratuarında su kanalı kullanılarak yapılmıştır. Silindirler arasına yerleştirilen plakanın boyu 0 mm ile 250mm arasında 25mm' lik artımlar ile değişmektedir. Silindirler arasına yerleştirilen plakanın yüksekliği 0mm, 5mm, 10mm, 12.5mm, 17.5mm, 22.5mm olarak değişmektedir. Silindirin çapı 50mm de sabit kalmıştır. Plakanın kalınlık etkisi, T ile ifade edilmiş olup, plaka kalınlığı için T/D : 0,05 değeri elde edilmiştir. Plaka ile silindirler arasındaki boşluk eşit olup 5 mm'dir. Bu çalışma Reynolds sayısı Re=5000'de, Parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği kullanılarak anlık ve ortalama hız vektörleri, akım çizgisi, türbülans isatistik değerleri toplam 350 anlık imageler ile elde edilmiştir. Plaka yüksekliği arttıkça akışın yapısı daha etkin bir şekilde kontrol altına alınmaktadır. Ayrıca, plakanın uzunluğunun artmasının girdap oluşumunda önemli bir parametre olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to investigate the flow behaviour around a vertical side-by-side two cylinders placed in shallow water was controlled by splitter plate inserted at various locations dowstream of the cylinder. Experiments were undertaken in a water channel in Fluid Mechanics Laboratory, Mechanical Engineering Department of Cukurova University. The splitter plate has a length which is ranged from 0 mm to 250 mm with 25 mm increments. The splitter plate has a heights which is 0 mm, 5 mm, 10 mm, 12.5 mm, 17.5 mm, 22.5 mm. And the cylinder has a fixed diameter which is equal to D=50 mm. The effect of plate thickness,T ,was examined using plate thicknesses, T/D=0,05. The gap between the base of the cylinder and the leading edge of the splitter plate was a fixed lenght which is equal to L=20 mm. Particle Image Velocimetry (PIV) was used to measure instantanoues velocity vector field in the wake region at Reynolds number based on cylinder diameter Re=5000. The mean velocity vector field, corresponding vorticity field and streamline topology and turbulence statistics were obtained from 350 instantanous images. Increasing splitter plate height controls the vortex shedding better. Moreover, the length increase of the splitter plate affects the control of vortex formation.