Karpuz ( Citrullus lanatus (Thunb.) matsum ve nakai)'da in vivo ve in vitro yöntemlerle tetraploid bitki elde edilmesi
The obtention of tetraploid watermelon (Citrullus lanatus (Thunb.) matsum ve nakai) plants by in vivo and in vitro methods
  1. Tez No: 200326
  2. Yazar: SEZEN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, çekirdeksiz karpuzun temel üretim materyali olan tetraploid karpuz bitkisi elde edilmesine yönelik olarak planlanmıştır. Çalışmada, Crimson Sweet karpuz çeşidi kullanılmış ve iki in vivo ile iki in vitro yöntemin tetraploid bitki elde edilmesine etkileri araştırılmıştır. In vivo yöntemlerin birincisinde 7 farklı dozda (% 0.0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5 ve 0.6) hazırlanan kolhisin çözeltisi, ilk gerçek yaprak oluşumu aşamasında bitkinin büyüme ucuna damlatılmış; diğer yöntemde ise % 0.0, % 0.5 ve % 1.0 dozlarında hazırlanan kolhisin çözeltisine serada büyütülen diploid karpuz bitkilerinin büyüme ucu daldırılmıştır. In vitro'da yapılan denemelerde 4 farklı BA dozu (0, 1, 2 ve 4 mg/l) içeren MS kültür ortamlarında kotiledon yapraklarından rejenerasyon sağlanmış, diğer yöntemde ise in vitro diploid mikro çeliklere kolhisinin 3 dozu (% 0.0, 0.5 ve 1.0) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre Crimson Sweet karpuz çeşidinde tetraploid bitki elde edilmesine yönelik en başarılı uygulamanın in vitro'da 4 mg/l BA içeren MS ortamından elde edilen rejenerasyon ile gerçekleştiği ve bu uygulamada katlama oranının % 60.4 olduğu tespit edilmiştir. İkinci başarılı metot olarak in vitro kolhisin uygulamasında (% 0.5 dozu) % 36.4 oranında tetraploid bitki elde edilmiştir. Denemede yer alan in vivo yöntemlerin katlanma başarısı % 5 oranında kalmış ve yeterli bulunmamıştır. In vivo ve in vitro yöntemler sonucu elde edilen bitkilerin ploidi seviyeleri flow sitometri analiz yöntemi ile belirlenmiştir. Tetraploid bitki teşhisinde morfolojik ve sitolojik gözlemlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to produce tetraploid watermelon plant which is the main production material of seedless watermelon. In this study watermelon cultivar Crimson Sweet was used and the effects of 2 in vivo and 2 in vitro methods on the obtention of tetraploid plant were investigated. In the first in vivo method, 7 different colchine solutions (0.0 %, 0.1 %, 0.2 %, 0.3 %, 0.4 %, 0.5 % ve 0.6 %) were applied by droping to the apical growing point at the first true leaf stage in the other technique, the apical growing points of the greenhouse grown plants were immersed in to (0.0 %, 0.5 % and 1.0 %) colchine solution. In the first experiment of in vitro methods, the cotyledons were regenerated in MS medium containing 4 different concentrations (0, 1, 2, 4 mg/l) of BA were added. In the other technique, 3 different colchicine solution (0.0 %, 0.5 % and 1.0 %) were applied to the in vitro diploidmicrocuttings. According to the results, the most succesful method to obtain tetraploid plants of C. Sweet watermelon cultivar was the regeneration in MS medium containing 4 mg/l BA was added and the duplication rate was 60.4 %. The second successful method was the in vitro colchicine application (0.5 %) with rate of 36.4 % tetraploid plants. The duplication rate of in vivo methods was 5 % that was not found enough successful. The ploidy level of the plants which obtained by in vivo and in vitro methods was analysed with flow cytometry. Morphological and cytological observations were also done to determine tetraploid plants