Bitki sıklığı ve pix (Mepiquat chloride) uygulamalarının pamuk büyümesi, verimi ve lif kalitesi üzerine etkileri
Influences of plant density and pix (Mepiquat chloride) applications on cotton growth, yield and fiber quality
- Tez No: 200330
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma bitki sıklığı ve Pix bitki büyüme düzenleyicisi uygulamalarının, pamuk bitkisinin büyümesi, verimi ve lif kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada m2'ye 12.5, 8.30 ve 6.25 bitki sıklıklarında ekilen pamuğa, taraklanma başlangıcında 25 cc/da ve çiçeklenme başlangıcında 75 cc/da Pix uygulaması yapılmıştır. Ekimden 70 ve 100 gün sonra vejetatif kuru madde ağırlığı, generatif kuru madde ağırlığı, sap kuru madde ağırlığı, yaprak kuru madde ağırlığı, koza kuru madde ağırlığı, toplam kuru madde ağırlığı, yaprak alan indeksi (LAI), bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, boğum sayısı, koza sayısı gibi vejetatif ve generatif büyüme özellikleri saptanmıştır. İncelenen tüm özellikler yönünden bitki sıklığı x Pix uygulamaları interaksiyonu önemsiz bulunmuştur. Bitki sıklığı uygulamalarının bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, boğum sayısı, ilk meyve dalı boğum sayısı, lif yeknesaklığı ve lif kopma dayanıklılığı; Pix uygulamalarının ise bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, kütlü pamuk verimi, koza ağırlığı ve lif verimi özelliklerinde farklılık oluşturduğu; bitki sıklığı ve Pix uygulamalarının koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, lif uzunluğu, kısa lif indeksi, lif esneme oranı, lif inceliği ve lif rengi özelliklerinde etkisinin önemli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of plant density and mepiquat chloride applications on cotton growth, yield and fiber quality. Pix applications (at rates of 25 cc and 75 cc da-1 at early square and first bloom, respectively) were evaluated for cotton grown at densities of 12500, 8300 ve 6250 plants da-1. . Vegetative and reproductive growth characteristics including dry weights of vegetative, reproductive, total, stem, leaf, and fruit, leaf area index (LAI) in addition to plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of main stem nodes, number of bolls per plant were evaluated at 70 and 100 DAP (days after planting). The interaction term was found to be not significant for all traits studied. Plant density applications affected plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of main stem nodes, number of node for first fruiting branch, fiber uniformity and fiber strength; while Pix applications had significant effect on plant height, number of monopodial branch, number of sympodial branch, seed cotton yield, boll weight and lint yield. Main effects of plant density and Pix applications on number of bolls per plant, weight of seed cotton per boll, lint percentage, fiber length, short fiber index, fiber elongation, fiber fineness (micronaire) and fiber color (reflectance and yellowness).