Çukurova koşullarında Capparis ovata'da farklı ekim sıklıklarının verime etkisi
The effect of different sowing densities on yield of caper in Çukurova ecological conditions
- Tez No: 200329
- Danışmanlar: PROF.DR. L. SEZEN TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, 2005-2006 yıllarında, Çukurova koşullarında kebere (Capparis ovata)'de farklı ekim sıklıklarının (1x1 m, 1x2 m) ve hasat zamanlarının verime etkisi incelenmiştir. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür Hasata 17 Mayıs tarihinde başlanmış ve 4 Ağustos'a kadar 15 kez ürün alınmıştır. Kaliteli tomurcuk elde etmek için hasat başlangıçta 7 gün ara ile sona doğru 3-4 gün ve son iki hasatta yine 7 gün ara ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, keberede bitki boyu 56.30-98.33 cm, bir bitkideki ortalama dal sayısı 4.21-6.47 adet/bitki, çiçek tomurcuk uzunluğu 0.6-1.01 cm, çiçek tomurcuk çapı 0.69-0.80 cm, çiçek tomurcuk verimi 4.50-1.95 g/bitki, bindane ağırlığı 1x1 m sıklıkta 8.66 g, tohum verimi 1x1 m sıklıkta 0.77 kg/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted under the ecological conditions of Çukurova during 2005-2006. The objective of this study was to assess effect of harvest dates and row spacing on the yield. The experiment was arranged using split plot design with harvest dates as main plots and row spacing as sub plots with three replications. Harvest dates include 17 May to 04 August. It has been done fifteen times. Row spacing involved 1x1 m, 1x2 m it was recommended that caper buds must be collected once a week at the beginning and at the end of the harvesting season and twice a week during the season. As a result of this study; plant height (56.30-98.33) cm, number of branches (4.21-6.47) unit/plant, flower buds height (0.6-1.01) cm, flower buds diameter (0.69- 0.80) cm, flower buds yield (4.50-1.95) g/plant, thousand seed weight (1x1 m) 8.66 g, seed yield (1x1 m) 0.77 kg/da.