Hazır giyim sanayinde kullanılan teknolojilerin verimliliğe etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of technologies used in ready-made clothing industry on productivity
  1. Tez No: 200342
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Dünya ticaretinde önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektörünün küresellesen bu ortamda kendini teknolojik açıdan yenilemesi ve/veya gelistirmesi zorunlu hale gelmistir. Hazır giyim sanayi, giderek artan bir rekabet ortamı içerisinde moda, tasarım, üretim esnekligi, organizasyon, zaman ve ürün kalitesi gibi dinamiklerin yogun baskısı altında kalmıstır. Bu durum, sektörün yeniden yapılanmasında da itici bir güç olarak görülebilmektedir. Bu çalısmada, hazır giyim isletmelerinden gömlek, pantolon ve ceket üretimi yapan is yerleri seçilerek, normal bir atölye ile modern bir isletmede yapılan üretimler sırasındaki is akısı incelenmis, üretim sırasında kullanılan makine ve otomatlardan alınan etüt degerleri ile karlılık hesabı yapılmıstır. Kullanılan bu teknolojilerden hangilerinin verimliligi arttırdıgına karar verilmeye çalısılmıstır. Hazır giyimde kullanılan CAD-CAM sistemlerinin, modern makinelerin ve/veya otomatların, üretim kalitesini ve verimliligi arttırdıgı, isgücü ve zamandan karlılık sagladıgı tespit edilip, isletmeler için gerekliligi belirtilmistir. Fakat bu sistem veya makinelerin ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması karsısında, küçük ve orta ölçekli isletmelerin bu teknolojilere ayak uydurabilmesinin zaman aldıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Ready- made clothing sector having an important place in the world trade has to develop and renew itself from the technological aspects in the global textile industry. Apparel industry which has to withstand against conditions of competition affected from fashion, conception, production flexibility, organization, time and product quality. On the other hand, these factors are the pushing forces to construct and renew the sector. In this study, shirt, trousers and jacket companies are selected and processes of classic and modern apparel companies are investigated and these items are produced, one in a classic company and the other in a modern company, to compare the time of manufacturing and productivity of the machines they used. i.e. a shirt was manufactured in a classic company, an another shirt was manufactured in a modern company. Profitability is calculated with time measurement values that are taken from machines and automates. Determination of the productivity has been obtained and compared for different technologies. In conclusion, Cad-Cam systems, modern machines and automates increase production quality and productivity. They have the advantages for workforce and product time. But, small companies do not prefer using these technologies due to the high investment cost.