Suriye ve Türkiye'de üretilen pamuk liflerinin özelliklerinin ve eğrilme yeteneklerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparable investigation on the properties of cotton fibers produced in Syria and Turkey and their spinning capabilities
  1. Tez No: 200341
  2. Yazar: KHALIL ALHALABI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Pamuğun Türkiye ve Suriye ekonomisinde aldığı stratejik yer önemli olduğundan dolayı, her iki ülkede yetiştirilen pamuk liflerinin özellikleri arasındaki farklılıklar ve iplik kalitesine nasıl etki edeceği tartışılacak bir konudur. Bu amacı gerçekleştirmek için Suriye ve Türkiye'den 2005/2006 sezonunda elde edilen farklı pamuk çeşitleri kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle pamuk ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Literatürde dünya, Türkiye ve Suriye'deki pamuk durumu araştırılmıştır. Ayrıca pamuk sınıflandırılması ve özellikleri tanıtılmıştır. Suriye'den temin edilen numuneler: 12XX derece, 12M derece, 33M derece, 52M derece ve 71 derecedir. Bu numuneler ile Türkiye'den temin edilen numuneler: Çukurova bölgesinden; Adana pamuğu ve SG-125, Ege bölgesinden; Karmen ve Nazilli 84, ve GAP bölgesinden ise; Şanlıurfa ekstra pamuk karşılaştırıldığında lif gerilme özellikleri, kısa elyaf indeksi, uzunluk çok farklılıklar bulunmamıştır. Ancak renk, temizlik ve neps açısından önemli farklılık görülmüştür. Türk pamuğu, neps açısından daha iyi durumda olduğu Suriye pamuğunun ise daha temiz ve daha parlak olduğu görülmüştür. Ege pamuğu (Karmen) ve Suriye pamuğu (12M derece) en yüksek iplik yapılabilirlik indeksi (SCİ) değerine sahip olduğu saptanmıştır. GAP pamuğu bu açıdan iyi durumda bulunmuştur. Suriye pamuklarından üç farklı karışım yapılarak ring eğirme sistemiyle Ne24/1 ve Ne30/1 örme kadre iplikleri elde edilmiştir. Elde edilen iplikler ile Ege pamuğundan aynı numara ve aynı eğirme sistemiyle elde edilen iplikler ile karşılaştırılmıştır. Ne24/1 ipliklerinde Ege pamuğundan eğrilmiş ipliklerin düzgünsüzlüğü ve içindeki hataları incelendiğinde Suriye pamuklarından eğrilmiş ipliklere göre daha iyi durumda olduğu bulunmuştur. Ancak mukavemet ve uzama açısından özellikle 24/1 ipliklerinde Suriye pamuklarından eğrilmiş iplikler Ege pamuk ipliğine göre daha iyi durumda olduğu tespit edilmiştir. Pamuk lif özelliklerini iyileştirmek amacıyla ve bununla elde edilecek ipliğin teknik özelliklerinin daha iyi olması istenirse bu tip araştırmaların devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
On reference to the strategical importance of cotton and its role in the Syrian and Turkish economy, the differences between the cotton fiber properties and its impact on the yarn quality is an issue to be argued. To perform this objectives this study had been done, in which different cotton varieties taken from the season 2005/2006 in both countries. İn this study and after general information about cotton were given, its position in the world, Syria an Turkey was studied. İn addation the cotton fibers classification and their properties were defined. The Syrian samples were: 12XX degree, 12M degree, 33M degree, 52M degree and 71 degree. While the Turkish samples were: from Chukurova region; SG-125 and Adana cotton, from Ege region; Karmen and Nazilli 84 and from GAP region; Shanliurfa extra cotton. When the samples were compared the cotton fiber tensile properties, short fiber index and length were not high significantly different. But in the other properties like, color, cleanness and neps significant differences were found; in term of neps the Turkish cotton was found better than the Syrian. But the Syrian cotton was found cleaner and brighter. Concerning the spinning consistancy index SCİ, the highest values were found in Karmen and 12M degree. GAP cotton relatively gave the same result. Three different mixtures were made from the Syrian cotton varieties. By using the ring spinning system Ne24/1 and Ne30/1 knitted carded yarns were produced. These yarns were compared with yarns have the same count produced from Ege region cotton by the same spinnig system. For both count, yarns evenness and imperfections of Ege region cotton were better than those obtained from the Syrian cotton. But the properties of strength an elongation were found better in the Syrian yarns specially in 24/1 yarns. The continuation of such researches is important to improve the cotton fiber properties and this will participate in obtaining yarns with better technical properties.