Özsaygının liderlik tarzı ve liderin iş yapma tutumları ile ilişkisinin incelenmesi ve türk deniz kuvvetlerin'de bir uygulama
The relationship between self-esteem and leadership style, leader's manner; a study in turkish navy
- Tez No: 200393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireyin özsaygısı ile liderlik tarzı ve iş yapma tutumları arasında varsa öncelikle ilişkiyi tespit etmek ve bu ilişkinin boyutlarını incelemektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, liderlik kavramı ve liderlik teorileri üzerinde durulmuştur. Liderlik kavramı içinde; literatürde geçmişten bugüne liderlik tanımları sınıflandırılarak incelenmiş, liderlik ve yöneticilik kavramları arasındaki farka değinilmiştir. Liderlik teorileri kısmında ise; geçmişten günümüze liderlik teorileri, gelişim sırası ile ele alınmıştır. İkinci bölümde özsaygı kavramı tanımlanmış, kişilikle ve diğer benzer terimlerle ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde liderlik ve liderin iş yapma tutumları ile özsaygı arasındaki ilişki geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise özsaygı ile liderlik tarzı ve liderin iş yapma tutumu arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılabilmesi için Türk Deniz Kuvvetlerinde yapılan bir çalışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the probable relations between self-esteem and leadership styles and leader manner. In this context, in the first part of our study, varying definitions of leadership were classified and different leadership theories were examined. Moreover, modern theories of leadership were mentioned. In the second part, defined self-esteem and explained relations with personality and other similar terms. The next part of the study mentioned about former researches related leadership, leader's manner and self-esteem. In the last part of the study, a study on the leaders of Turkish Navy was performed to analyze the leadership styles, leader's manner and self-esteem level and if any, to determine the relations between leadership behaviors and selfesteem.