Toplam kalite yönetim anlayışı ile altı sigma kalite yönetim anlayışının karşılaştırılması
A comparison of total quality and six sigma quality management
- Tez No: 200392
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Anahtar kelimeler : Altı Sigma Yöntemi, Toplam Kalite Yönetimi, İstatistiksel Süreç Kontrol, Kalite, Kalite Yönetim Sistemi Altı Sigma, sadece bir kalite yönetim tarzı değildir. Altı Sigma; çok kısa zamanda büyük karlar elde edebilme aracı, kalite yönetimini benimsemiş organizasyonlar için farklı bir bakıç açısı, sürekli gelişim içinde olan kalite anlayışının geldiği son nokta, birçok istatistiksel ve yönetim aracını efektif şekilde kullanma metodolojisidir. Altı Sigma bu başlıklar ile incelendiğinde, kalite yönetim anlayışı olmaktan çok, Altı Sigma'nın stratejik karar alma mekanizmalarında büyük bir etken olduğu görülecektir. Öncelikle Altı Sigma, çalışma sahası olarak organizasyonlar içinde büyük ?fırsat alanları?nı tespit etmektedir. Çözümü en karışık olandan en basit olana doğru bir yöntem izlenmektedir. Problemleri çözerken; problemi sırasıyla Tanımlama, Ölçme, Analiz, İyileştirme ve Kontrol (TÖAİK) safhalarından geçirmektedir. Altı Sigma güçlü yapısı ve istatistiksel araçları efektif olarak kullanımı ile hastalıklı iş sahalarında Toplam Kalite Yönetimi (TKY) den çok daha başarılıdır. Altı Sigma'yı başarıya götüren ana unsur ?Sıfır Hata?yı (Crosby,P.) kazanma hedefi olmuştur. Bu araştırmada Altı Sigma ile TKY arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Altı Sigma ve TKY'nin birlikte kullanımının zaten iyi yapılanlara ilave katkı sağlayacağı ve entegrasyonunlarının yapılmasıyla TKY'nin uygulamalarda sorunlu olduğu sahalarına AS'nın çözüm bulduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Key Words : Six Sigma Method, Total Quality Management, Statistical Process Control, Quality, Quality Management System Six Sigma is not only a quality management style, but also; a tool for making a great deal of profit, a different point of view for the organizations in which quality management is being apllied, the last point for quality consideration that is being improved continuously, a methodology for using the statistical and management tools effectively. Being examined Six Sigma by these titles, it will be appeared that Six Sigma is a more important factor in decision mechanisms than being a philosophy in quality management. First of all Six Sigma determines ?opportunity areas? in the organizations to work. It has a method from the most complex to the most simple to solve. When it solves the problems, it examines the problem in order with five different phases: Define, Measure, Analyze, Improve and Control (DMAIC). In illstructured areas Six Sigma is more successful than Total Quality Management (TQM) by having its strong planning style and using statistical tools effectively. The main factor drives Six Sigma to success is to reach ?Zero Defect? goal. In this research a comparison was made between Six Sigma and TQM. In the result of this research, it was proved that TQM and Six Sigma should be done ?in addition to? those things being already done well and by setting the integration of them the problem areas of TQM applications can be solved by Six Sigma.