Cinsiyetleri farklı lise öğrencilerinin benlik algı düzeylerinin öz saygı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 21155
  2. Yazar: FİLİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA G. ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, lise öğrencilerinin genel psikolojik, sosyal, cinsel, ailesel ve uyumsal benlik algılarının öz saygılarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan özsaygıyı ölçmek için Güngör (1989) tarafından geliştirilen“Lise öğrencileri Özsaygı Envanteri”(EK-II) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenleri, ölçmek için ise inanç (1987) tarafından Türkçe'ye çevirisi yapılan“Offer öz-imaj Envanteri”kullanılmıştır. Bu çalışma Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan Başkent, Fatih Sultan Mehmet ve Ömer Seyfettin Liselerinin son sınıflarına devam eden 350 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda genel. psikolojik, sosyal, cinsel, ailesel ve uyumsal benlik algı düzeyleri yüksek ve düşük olan kız ve erkekler sınıflanmış özsaygı puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda benlik algı düzeyleri yüksek ve düşük olan kız ve erkeklerin, özsaygı puan. ortalamaları tek yönlü varyans analizi ile çözümlenmiş; gözlenen farklar t-testi ile kontrol edilmiştir. Manidarlık düzeyi.05 olarak benimsenmiştir.III Araştırma sonuçlarına göre genel psikolojik, sosyal, ailesel ve uyumsal benlik algı düzeylerinin yüksek olmasının özsaygıyı olumlu yönde; düşük olmasının ise özsaygıyı olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Genel, sosyal, ailesel ve uyumsal benlik algı düzeyleri düşük olan kız ve erkek gruplarında özsaygının erkeklerin lehine yüksek çıktığı saptanmıştır. Bunun yanısıra, cinsel benlik düzeyleri farklı olan kız ve erkeklerin özsaygı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY i“. In this research the effect of self images on self- esteem such as general, psychological, social, sexual, familial and coping self of high school students has been studied. ”Self Esteem Inventory for High School Students“ (Appendix II), which is improved by Güngör (1989) is used to measure dependent variable, self -Esteem; and ”Offer Self-image Inventory" which is adapted to Turkish Culture by înanç (1987) is used to measure independent variable different Self-images (Appendix I) of this research. The study has been done on three hundred and fifty high school students who are in their last year of Başkent, Fatih Sultan Mehmet and Ömer Seyfettin High School within the municipality borders of Ankara. in accordance with the purpose of this study the girls and boys are classified according to different self images such as general, psychological, social, sexual, familial and coping self in terms of high and low scores; and self-esteem mean scores of the groups are compered. And analyzed by single way of variance analysis method- found differences are controlled with t-test Accepted sig nificant level is.05.As a result of the study, it was found out that high self-image levels such as general, psycholof ical, social, familial and coping self affect the self-esteem positively, Where as low self image levels affect the self-esteem negatively. When self image levels are low in groups of male and female students, it has been found out that self-esteem level is significatly high on the side of males, Besides, a significant difference between sexual self image levels of male and female students of self- esteem has not been found.