Molecular karyotyping of human hepatocellular carcinoma cell lines using single-nucleotide polymorphism arrays
İnsan hepatoselüler karsinom hücre hatlarının tek nükleotid polimorfizm yongaları kullanılarak karyotiplendirilmesi
  1. Tez No: 200406
  2. Yazar: KUBİLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CENGİZ YAKICIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hepatoselüler karsinom (HSK) etiyolojisi çeşitli genetik özellikler göstermektedir ve HSK oluşumuna sebebiyet veren birçok değişik işleyiş şekli daha önce gösterilmiştir. Ancak, kromozomsal bozukluklar ve düzensizliğe sebebiyet verdikleri sinyal yolakları halen tamamiyle açıklığa kavuşmamıştır. Koromozom sayısındaki değişimler (aneuploidik) veya yapısal kromozom bozuklukları, örneğin; amplifikasyonlar, delesyonlar, tek kopya kaybı ve resesif mutasyonlar tümör evrimi için önemli mekanizmalardandır. Yakın bir zaman önce kullanılmaya başlanan tekli nükleotid polimorfizm (SNP) mikroarraylari yüksek çıktılı nitelik ve nicelikte genomik DNA taranmasında kullanılmakta ve geleneksel yöntemlere göre, örneğin florasan in sitü hibridizasyon (FISH) ve karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (CGH), daha yüksek çözününürlük sağlamaktadır. Kanser araştırmalarında SNP mikroarraylari yapısal kromozom değişimlerini ve aneuploidileri tam fiziksel genomik pozisyonları ile birlikte vermektedir. Bu çalışma çerçevesinde, 14 HSK hücre hattı panelinde DNA kopya sayısı değişimlerini ortaya çıkarmayı hedefledik. Tüm otozomal kromozomları ve X-kromozomunu taradık ve daha önce tanımlanmamış olan 13q12 ve Xq21 homozigot ve hemizgot kayıplarını ve 8p23, 8q13, 8q24, 9p22-21, 12p1, 14q12, 15q21, 16q23, 17p12-p11, 17q11, 22q11 ve Xp22 amplifikasyonlarını bulduk. Sonuçlarımız bilgilerimiz dahilinde, yaygın HSK hücre hatlarının en kapsamlı, yüksek çıktılı tarama çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) etiology is genetically heterogeneous; multiple different mechanisms have been shown to promote hepatocarcinogenesis. However, chromosomal aberrations (CAs) and signaling pathways that they alter are still poorly understood. Changes in chromosome number (aneuploidies) or structural chromosomal aberrations, such as; amplifications, deletions, loss of heterozygosity and recessive mutations are important mechanisms for tumor evolution. Recently developed single nucleotide polymorphism (SNP) microarrays provide high-throughput quantitative and qualitative screening of genomic DNA with higher resolution compared to conventional methods such as fluorescent in situ hybridization (FISH) and comparative genomic hybridization (CGH). In cancer research, SNP arrays ease the screening of structural changes as well as aneuploidies with exact physical position. In the framework of this study, we aimed to detect DNA copy number alterations in a panel of 14 HCC cell lines. We screened all the autosomal chromosomes and the X-chromosome and found previously undescribed novel regions that harbor homozygous and hemizygous deletions at 13q12 and Xq21; amplifications at 8p23, 8q13, 8q24, 9p22-21, 12p1, 14q12, 15q21, 16q23, 17p12-p11, 17q11, 22q11 and Xp22. In our knowledge, our results are the first comprehensive high-throughput screen of commonly used HCC cell lines.