Current mode continuous time sigma delta converter design
Akım modlu sürekli işaret sigma delta dönüştürücü tasarımı
- Tez No: 200413
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sigma delta modülatörler genellikle anahtarlanmıs kapasitör gibi devre teknikleri kullanılarak tasarlanan ayrık zamanlı filtrelerle gerçeklenir. Tipik ayrık zamanlı yapıların belirli hız sorunları vardır. Kullanılan op ampların band genislikleri sınırlı oldugundan, saat frekansı çok yüksek hızlara çıkamaz. Bu durumda, yüksek çözünürlüklü dönüstürücüler sadece dar bant genislikleri için gerçeklenebilir. Sürekli isaret devre teknigi genelde bu tür hız problemleri göstermediginden, modulatör filteresini gerçeklemek için kullanılabilir. Bu sekilde, daha yüksek saat hızlarına ulasılabilir ve daha yüksek band genisligine sahip isaretlerin yüksek çözünürlüklü çevrimi saglanabilir. Diger taraftan, sigma delta modülatörlerde, giris isareti akım iken, kuantalayıcılar gerilim modlu gerçeklenir ve geri besleme hattında bu gerilim bir sayısal/analog dönüstürücü yardımıyla tekrar akıma çevrilir. Fakat, bütün bloklar akım modlu tasarlanırsa, bu dönüstürücü gereksinimi ortadan kaldırılabilir. Ayrıca, akım modlu devreler yüksek hız ve düsük gerilimlerle çalısma gibi üstün özelliklere sahiptir. Bu tez temel olarak birinci dereceden sürekli isaret bir sigma delta modülatörün akım modlu devrelerinin tasarımıyla ilgilidir. ntegratör, kuantalayıcı, karsılastırıcı gibi modulatörü olusturan bloklar akım modlu olarak tasarlanmıstır. Ayrıca, tam toplayıcı ve gecikme elemanı gibi sayısal filtrelerin temelini olusturan elemanların da akım modlu tasarımları yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Most sigma delta modulators are realized in the discrete-time domain using circuit techniques such as switched capacitor. In typical discrete time implementations, there are some speed constraints. For example, maximum clock rate is limited to op amp bandwidths. Therefore, high resolution can be achieved only for low bandwidth signals. However, continuous-time circuits do not suffer from such speed restrictions, hence, clock rates can be increased by building the loop filter out of continuous-time circuits and high resolution converters with wider bandwidths could be implemented. Secondly, in most sigma delta modulators where input signal is current, quantizers are generally implemented in voltage-mode and a digital/analog converter is used in the feedback loop to convert voltage signals to current signals. However, if all blocks are designed in current-mode, an extra digital/analog converter requirement can be relaxed. Furthermore, current mode circuits have attractive features such as high speed and low voltage operation. This thesis is mainly about designing current mode circuits for a first order continuous time sigma delta modulator. Main blocks of a modulator such as integrator, quantizer and comparator have been designed in current mode. Also, current mode design of digital circuits such as full adder and delay element which is widely used in digital filters has been made.